Kadencja prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej zostanie przerwana przez Sejm, z pominięciem Senatu. Taka zmiana znalazła się w ostatniej chwili w Tarczy Antykryzysowej 3.0.
Tarcza Antykryzysowa 3.0 to dokument, mający wesprzeć gospodarkę. Zapisów o rynku telekomunikacyjnym jest tam sporo, ale podczas sejmowej Komisji Finansów Publicznych pojawił się punkt zupełnie niespodziewany w miejscu całkiem dla niego nieodpowiednim.
Między punktami 60 i 61, które dotyczą Instytutu Pileckiego, zgłoszona została poprawka 60a. Ma ona natychmiast zakończyć aktualną kadencję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Poprawka ma podobno zapewnić zgodność z zapisami Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, który mówi coś zupełnie innego.
Oto pełna treść poprawki 60a, a po zmianach Art. 63. pkt 1, zgłoszonej podczas obrad Komisji Finansów Publicznych (wytłuszczenie redakcji):
Kadencja prezesa UKE, przypadająca na lata 2016-2021 ulega skróceniu i kończy się po upływie 14 dni od wejścia w życie niniejszej ustawy. Prezes Rady Ministrów w terminie 14 dni od wejścia w życie niniejszej ustawy ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór na kandydata na prezesa UKE.
Pełny tekst znajduje się w sprawozdaniu z obrad. Porównajmy ten punkt z fragmentem Artykułu 7 (punkt 2) Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej (pełna treść):
Państwa członkowskie zapewniają, aby szefów krajowych organów regulacyjnych lub, w stosownych przypadkach, członków organu kolegialnego pełniącego tę funkcję w krajowym organie regulacyjnym, lub ich zastępców, można było odwołać w trakcie ich kadencji tylko wtedy, gdy przestaną oni spełniać warunki określone w niniejszym artykule.
Kolejny punkt gwarantuje osobie odwołanej prawo do otrzymania uzasadnienia decyzji. Ponadto uzasadnienie ma zostać podane do wiadomości publicznej.
Zobacz: Co by tu jeszcze opodatkować? Może Netfliksa i inne serwisy VoD…?
Zobacz: Rządowy projekt nowelizacji Tarczy Antykryzysowej przyjęty ostatecznie przez Sejm
Artykuł przemycony w Tarczy Antykryzysowej 3.0 jest całkowicie sprzeczny z postanowieniami dyrektywy europejskiej. Punkt ten kończy kadencję prezesa UKE „bo tak”. Jeśli uzasadnienie decyzji powstanie, da się je zamknąć w jednym zdaniu.
Poprawka została przyjęta mimo sprzeciwu. 28 głosujących było za, a 17 przeciw.
Jakby tego było mało, podczas tego samego posiedzenia przyjęta została poprawka 68a, zmieniająca zasady aukcji częstotliwości dla 5G. Wszystko wskazuje na to, że czeka nas nowa aukcja z nowymi wymaganiami. Operatorzy są bezsilni. Podczas konferencji Orange, gdy operator prezentował wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2020 roku, usłyszałam komentarz: ze spokojem czekamy na wyjaśnienie sytuacji i ewentualne powtórzenie procesu.
Źródło zdjęć: MSZ / Flickr
Źródło tekstu: Wyborcza, Telko.in, WhatNext
Wow, ciekawy artykuł. Oczywiście znałem rozszerzenie ass "z widzenia", ale nie miałem pojęcia że ono ...
Ja sprawdzałem watomierzem modemoruter Ubee EVW32C od Vectra bo bardzo się grzeje, a lampki jasne ni ...
Wg mnie poki co w IP12 Pro bateria trzyma rewelacyjnie.
@iphoneski - różnice w kosztach prądu pomiędzy sprzętem dostarczanym przez operatorów, a sprzętem kt ...
@mircoch To samo inni użytkownicy IOS w tym ja powiedzą o telefonach na androidzie, od 6 lat mam iP ...
VoLTE i VoWiFi w polskich sieciach - cz. 2.
Czy warto zakupić w 2021 - iPad Air LTE (MD791FD/B)
Zwrot środków po wygaśnięciu ważności konta prepaid
[ORANGE FLEX] Czyli "chcesz, masz" - dyskusja ogólna
Jak walczyć z T-mobile- obcięta szybkość