DAJ CYNK

Nowa aukcja 5G może ruszyć po wakacjach

Marian Szutiak

Wydarzenia

nowa aukcja 5g po wakacjach

Być może już po wakacjach Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosi start nowej aukcji 5G, mającej rozdysponować pasma częstotliwości z zakresu 3,4 - 3,8 GHz na potrzeby sieci komórkowych piątej generacji.

O planowanym starcie nowej aukcji na rozdysponowanie zasobów radiowych o częstotliwości 3,4 - 3,8 GHz na potrzeby sieci 5G w Polsce powiedziała Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji, w rozmowie z radiem REM FM. Według jej opinii, przyznanie częstotliwości nastąpi w pierwszym kwartale 2021 roku.

Zobacz: Nowa aukcja 5G powinna odbyć się jak najszybciej - tego chcą telekomy
Zobacz: 5G bez Huaweia, cała Europa jak USA. Premier Morawiecki w „Daily Telegraph”

Nie wiadomo, czy nowa aukcja będzie powtórzeniem poprzedniego postępowania, ogłoszonego w marcu tego roku. Jak powiedziała wiceminister cyfryzacji, warunki tamtej aukcji i cena były dostosowane do warunków, jakie wtedy panowały. Być może teraz trzeba je będzie dostosować do nowych warunków.

- Sytuacja trochę się zmieniła i nie wiemy, czy UKE nie zdecyduje się na zmianę jakichś warunków, czy powtórzy te aukcję jeden do jednego. Może będą większe zobowiązania pokryciowe, na pewno będą tez wymagania związane z bezpieczeństwem, które wprowadziliśmy do wymagań prawnych. Nie należy porównywać tych dwóch postępowań, bo one nie będą takie same.

- powiedziała Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji

Wanda Buk została również zapytana o to, czy planowane jest wykluczenie chińskich firm z budowy polskiego 5G w ramach dobrej współpracy z Amerykanami. Pani wiceminister powiedziała, że technologia 5G nie została zmonopolizowana przez żadne państwo, dlatego nie ma planów, by pokazywać palcem konkretnego dostawcę.

Całej rozmowy można posłuchać na stronie RMF24.pl.

Dla przypomnienia, ogłoszona w marcu aukcja dotyczyła rozdysponowania czterech bloków z zakresu 3,4 - 3,6 GHz, o szerokości 80 MHz każdy. Cena wywoławcza każdego z nich wynosiła 450 mln zł. Sama aukcja została jednak zatrzymana w związku z aktualną sytuacją panującą w kraju.

Zobacz: To koniec aukcji 5G
Zobacz: Telefony 5G w Polsce - co wybrać? Co zadziała?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: RMF24

Przewiń w dół do następnego wpisu