DAJ CYNK

Telefony 5G w Polsce - co wybrać? Co zadziała?

Marian Szutiak (msnet)

Rankingi


Nowe smartfony, szczególnie te z górnych półek, coraz powszechniej wchodzą na rynek z obsługą sieci 5G. Które z nich będą już teraz działać w polskich sieciach komórkowych? Tego dowiecie się z naszego poradnika zakupowego.

5G z zapowiedzi jeszcze nie ma

Polscy operatorzy komórkowi wprowadzili do swojej oferty usługi 5G, z wykorzystaniem posiadanych zasobów radiowych. Nie jest to jeszcze docelowa usługa - wciąż czekamy na aukcję pasma 3,4-3,8 GHz. Obecnie dostępna piąta generacja sieci komórkowych w wydaniu polskim to trochę takie 4,9G: troszkę 5G i zwykle dużo LTE (no może nie w Plusie).

Trzej operatorzy, Orange, Play i T-Mobile, postanowili wygospodarować na potrzeby usług 5G posiadane zasoby z pasma 2100 MHz (pasmo n1 w 5G), na których osiągnięcie prędkości rzędu 200-300 Mb/s to maksimum i to z uwzględnieniem agregacji z LTE. Z tej szybkości jedynie maksymalnie 150 Mb/s to faktycznie 5G, reszta to stare, dobre 4G (również do 150 Mb/s). Nieco inną strategię przyjął operator sieci Plus, który wykorzystał zasoby z zakresu 2600 MHz (n38 i n41). Plus miał tutaj do dyspozycji znacznie szersze pasmo niż konkurenci, dzięki czemu teoretyczne maksimum dla pobierania danych to 600 Mb/s. Gdy zakończy się planowana dopiero aukcja 5G, zaawansowane telefony będą mogły nawet zbliżyć się do 2 Gb/s. Ale to kiedyś, może w przyszłym roku.

Nie kupuj telefonu 5G w ciemno - może nie zadziałać w Twojej sieci

Operatorzy intensywnie testują dostępne na rynku telefony i wciąż optymalizują zarówno oprogramowanie telefonów, jak i konfigurację swoich sieci. Na papierze może być wszystko OK, a w czasie testów zamiast 300 Mb/s zobaczycie ledwie 30 Mb/s, pomimo znaczka 5G. Na dole strony umieściliśmy tabelę kompatybilności, która uchroni Was od takich niespodzianek.

Zobacz: Jak szybkie jest 5G w T-Mobile? Sprawdziliśmy to w Warszawie
Zobacz: Jak szybkie jest 5G Plusa? Sprawdziliśmy 5 miast Polski i oto wyniki

test 5G w T-Mobile
Jeden z testów szybkości 5G T-Mobile w Warszawie (LG V60 ThinQ)

Które smartfony działają w polskich sieciach 5G?

Testując ostatnio różne smartfony obsługujące 5G, sprawdzaliśmy przy okazji - o ile to tylko było możliwe - czy poszczególne modele działają w polskich sieciach 5G. Z tym bywało różnie, o czym mogliście się przekonać, czytając nasze recenzje.

Wszyscy operatorzy zachęcają do zakupu - dla pewności - telefonów w ich sieciach i z ich oprogramowaniem. Jest to wręcz często konieczność - musi być specjalne oprogramowanie operatora, inaczej telefon nie zaloguje się do 5G.

Konieczne jest tu zgranie się obsługiwanych pasm częstotliwości 5G, technologii DSS (Play, T-Mobile, Orange), odpowiedniej konfiguracji sieci operatora i wersji oprogramowania telefonu, które "dogaduje się" z nadajnikami operatora.

Jedynie w przypadku Plusa nie mieliśmy żadnych problemów z telefonami z tak zwanego wolnego rynku, czyli np. kupionych w sklepie z elektroniką. Jednak i Plus na wszelki wypadek zachęca do zakupów u niego. Zdarza się bowiem, że sklepy sprowadzają telefony na własną rękę, spoza oficjalnej polskiej dystrybucji i wtedy ryzykujemy problemy.

Huawei Mate Xs z zasięgiem 5G Plusa
Huawei Mate Xs z zasięgiem 5G Plusa

Tabela kompatybilności - dla Waszej wygody

Zebraliśmy specjalnie dla Was w jednej tabeli informacje na temat kompatybilności telefonów z polskimi sieciami 5G. Informacje pochodzą zarówno od operatorów, jak i wynikają z naszych testów (lub naszych Czytelników). Puste pole oznacza brak informacji (na ogół równoznaczne z nie). Tabelę postaramy się aktualizować, w tym skomplikowanym, startowym okresie polskiego 5G.

Producent Model Orange
(2100 MHz)
Play
(2100 MHz)
Plus
(2600 MHz)
T-Mobile
(2100 MHz)
Huawei Mate Xs   tak tak  
P40 tak tak (bez gwarancji) tak duże problemy
P40 Pro tak tak tak  
P40 Pro+ tak tak tak (nasze testy)  
P40 Lite 5G tak   tak  
LG V60 ThinQ   tak nie tak
Velvet tak tak nie  
Motorola Edge tak tak (bez gwarancji) tak  
Moto G 5G Plus     tak  
Realme X50 Pro     tak (nasze testy)  
Samsung Galaxy A51 5G     tak  
Galaxy S20+ 5G tak* będzie (trwają testy)* nie tak*
Galaxy S20 Ultra tak* będzie (trwają testy)* nie tak*
Galaxy S20 FE 5G tak tak tak tak
Sony Xperia 1 II tak będzie (trwają testy) nie (nasze testy) tak (test Czytelnika)
Xiaomi Mi 10 Lite 5G tak tak nie duże problemy
Mi 10 tak tak nie tak
Mi 10 Pro tak tak nie  
ZTE Axon 11 5G tak** tak** tak tak**
* wyłącznie na oprogramowaniu danego operatora
** deklaracja zgodności przekazana przez producenta


Z urządzeń wymienionych w tabeli powyżej, my wybraliśmy dziesięć, które polecamy naszym Czytelnikom. Ułożyliśmy je na kolejnych stronach alfabetycznie. Na końcu znajdziecie naszą tradycyjną ankietę, w której pytamy, który z tych smartfonów byście wybrali dla siebie.


Aktualizacje po publikacji artykułu:

  • T-Mobile ogłosił wsparcie dla Galaxy S20 Ultra i S20+ 5G.
  • Do listy dołączył Samsung Galaxy S20 FE 5G - wedle zapewnień producenta działa z 5G każdego z polskich operatorów.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu