DAJ CYNK

Gdzie na świecie jest najszybsze 5G? Raport OpenSignal

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Gdzie na świecie jest najszybsze 5G? Raport OpenSignal

Analitycy z OpenSignal zaprezentowali najnowsze podsumowanie prędkości osiąganych przez użytkowników sieci 5G w krajach, gdzie ta technologia jest już najbardziej rozwinięta. Niektóre z wyników są dość zaskakujące.

Firma OpenSignal zaprezentowała już kolejny w tym roku raport na temat prędkości w sieciach 5G na całym świecie. Tym razem analiza dotyczy okresu od połowy maja do połowy sierpnia, a więc obejmuje dane uwzględniające najnowsze wdrożenia 5G.   

Zobacz: Szybkość 5G w wybranych krajach według OpenSignal

Wyniki zbierane są z największych światowych rynków, na których dostępne są usługi w nowym standardzie sieci, chociaż do rankingu trafiło tylko 12 wybranych krajów o najbardziej zaawansowanym stopniu rozwoju 5G i nie ma wśród nich Polski. Mimo wszystko warto zapoznać się ze statystykami.

Zobacz: RFBenchmark: ranking za lipiec wygrywa Orange

Nie tylko 5G...

Analitycy z OpenSignal opracowali swój ranking w rozłożeniu na dwie kategorie. Pierwsza to prędkości internetu mobilnego w sieciach z dostępem do 5G, ale z uwzględnieniem 4G – czyli są to rzeczywiste, łączne osiągi użytkowników sieci, w krajach gdzie już działa 5G. Odzwierciedlają one realne możliwości sieci, a nie tylko w optymalnym zasięgu 5G.

W tym zestawieniu pierwsze miejsce przypadło Arabii Saudyjskiej, gdzie prędkości 5G i 4G zapewniają średnią prędkość 144,5 Mbps. Na drugim miejscu znalazła się Kanada z szybkością pobierania 90,4 Mbps. Użytkownicy sieci mobilnych w kraju, gdzie 5G ma największy zasięg, czyli w Korei Południowej, mogą liczyć na trzecią pozycję, ze średnim rezultatem 75,6 Mbps. Czwarta pozycja należy do Tajwanu (71,5 Mbps), a pierwszą piątkę zamyka Holandia z wynikiem 68,9 Mbps.

Na końcu rankingu OpenSignal znalazła się Wielka Brytania, gdzie ogólna prędkość pobierania 5G i 4G wynosi 32,6 Mbps, na co jednak duży wpływ ma słabe działanie sieci 4G, która obniża ostateczny wynik.

Zobacz: OpenSignal: 18,5 Mb/s średniej prędkości LTE daje Polsce 52 pozycję na świecie

Wyniki pomiarów tylko 5G

Inaczej jednak kształtują się wyniki pomiarów dokonywanych tylko w sieci 5G. Tu ponownie na podium znalazła się Arabia Saudyjska ze średnim, świetnym wynikiem 414,2 Mbps. Tym razem Korea Południowa wskoczyła na drugie miejsce ze średnią prędkością pobierania 312,7 Mbps, czyli ponad pięć razy większą niż można tam osiągnąć w 4G. Podium zamyka Australia z wynikiem 215,7 Mbps, na czwartej pozycji znalazł się Tajwan (210,2 Mbps), a na piątej – Kanada z wynikiem 178,1 Mbps. Wielka Brytania awansowała na 9. pozycję (133,5 Mbps), zaś na ostatnią, dwunastą, spadły Stany Zjednoczone (50,9 Mbps). 

Jak wyjaśniają analitycy z OpenSignal, skromne prędkości pobierania 5G w USA wynikają z rozpowszechnienia tam zasięgowych pasm: średnich i zwłaszcza niskich – w T-Mobile jest to 600 MHz, a w AT&T 850 MHz. Pasma te gwarantuje duże pokrycie terenu, ale oznaczają też niższe średnie prędkości niż częstotliwości 3,5 GHz, używane jako główne pasmo 5G w każdym kraju poza Stanami Zjednoczonymi. Za Oceanem wyróżnia się za to  sieć 5G firmy Verizon wykorzystująca fale milimetrowe. W niej średnia prędkość pobierania 5G wynosi aż 494,7 Mbps

Zobacz: Samsung pokonał Apple’a i Huaweia w szybkości transferu danych - wyniki badań OpenSignal

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: OpenSignal

Źródło tekstu: OpenSignal

Przewiń w dół do następnego wpisu