Dystrybucja pasma 3,6 GHz na potrzeby 5G nastąpi najprawdopodobniej dopiero w pierwszym kwartale 2021 roku. Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji, potwierdza to, co wstępnie zapowiadała już wcześniej.
Odwołanie aukcji na częstotliwości niezbędne do wdrożenia „prawdziwego 5G” w pasmie 3,4 - 3,8 GHz, które w teorii pozwoli osiągnąć prędkości rzędu 1 Gbps, to jeden ze skutków, jakie przyniósł pakiet zmian prawnych określanych jako „Tarcza antykryzysowa 3.0". Od tego czasu pytania „kiedy odbędzie się aukcja” i „kiedy operatorzy otrzymają częstotliwości 3,6 GHz” pojawiają się niemal za każdym razem, gdy mowa o przyszłości 5G w Polsce.
Zobacz: Aukcja 5G przegrywa z koronawirusem. UKE zawiesza termin składania ofert wstępnych
Zobacz: To koniec aukcji 5G
Chociaż nie zapadły jeszcze żadne konkretne decyzje, ze strony rządowej po raz kolejny płyną sygnały, że rozdysponowanie zakresów z pasma 3,4 - 3,8 GHz nie nastąpi zbyt szybko. W dzisiejszym wywiadzie dla Dziennika Gazeta Prawna Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji, stwierdziła, że najprawdopodobniej do dystrybucji pasma dojdzie dopiero w pierwszym kwartale 2021 roku.
Sądzę, że przyznanie operatorom bloków pasma C odbędzie się w pierwszym kwartale 2021 r.
Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji, w wywiadzie dla Dziennika Gazeta Prawna
Mimo tego opóźnienia Wanda Buk ocenia odwołanie aukcji sytuację jako „mniejsze zło”.
Myślę, że rynek nie ucierpi na odsunięciu w czasie dystrybucji. Powiedzmy wprost ‒ operatorzy technicznie poradziliby sobie bez pasma C dużo dłużej, niż wymaga tego powtórzenie aukcji. Co nie oznacza, że dobrze się stało – absolutnie nie, poszła na marne praca urzędników UKE, którzy przygotowywali proces miesiącami. Również operatorzy przygotowywali plany i strategie w oparciu o założenie, że od lipca będą dysponowali pasmem. Dlatego była to trudna decyzja, wybraliśmy mniejsze zło.
Wanda Buk w wywiadzie dla Dziennika Gazeta Prawna
Większym złem byłoby natomiast skierowanie do sądu decyzji UKE, gdyby aukcja została tylko zawieszona (do czego doszło już wcześniej), a to doprowadziłoby później do podważenia ważności decyzji rezerwacyjnych. Zdaniem Wandy Buk, uczestnicy aukcji dostaliby do ręki bardzo silny zarzut, który na pewno by wykorzystali i „nastąpiłaby długa batalia sądowa”.
Zobacz: Nowa aukcja 5G powinna odbyć się jak najszybciej - tego chcą telekomy
Podobny możliwy termin dystrybucji pasma 3,6 GHz, czyli pierwszy kwartał 2021 r,, wiceminister cyfryzacji wskazała już dwa miesiące temu w wywiadzie dla serwisu 300gospodarka. Wtedy jednak Wanda Buk przedstawiła też inny możliwy, chociaż mniej prawdopodobny scenariusz, w którym dystrybucja pasma 3,6 GHz mogłaby nastąpić jeszcze w tym roku.
Niedawno swoje uwagi dotyczące pasma 3,6 GHz zgłosi też UKE, który stwierdza, że przed ogłoszeniem nowego postępowania w sprawie nowego pasma dla 5G należy powtórzyć analizę rynku telekomunikacyjnego. Wynika to ze zmian faktycznych i prawnych, jakie zaszły w ostatnich miesiącach w związku z wdrażaniem 5G przez operatorów w Polsce.
Zobacz: Finalizacja przydziału częstotliwości z zakresu 3,6 GHz na potrzeby sieci 5G w Polsce może się nie udać do końca tego roku
Zobacz: Aukcja 5G przeciągnie się czasie. Albo w ogóle jej nie będzie...
Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna, SpeedTest.pl
SPC Gear LIX Plus Wireless - najlepsza myszka na rynku, doceniana przez wielu
A skąd ty możesz to wiedzieć? Bo, jeśli nie zauważyłeś, wszyscy mają wyświetlane to samo IP.
Zaprezentowała nowego laptopa? Zaprezentowała nowego komputera, samochoda, telefona? Zalecam powrót ...
Bezużyteczne zegarki. Można już odpisywać na wiadomości normalnie? Czy może dalej tylko przykładowe ...
Nie każdy potrzebuje plastikowej patelni do gapienia się w nią całymi dniami ... praktycznie żadne ...