DAJ CYNK

Sprzedaż smartfonów HTC wstrzymana przez patentowego trolla

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6912

Gdy pojawia się temat HTC, to nierzadko są to informacje typu „tajwański producent znowu ma problemy”. Nie inaczej jest tym razem - sprzedaż smartfonów HTC została wstrzymana w Wielkiej Brytanii. Powód? Oskarżenie o naruszenie patentów.

ZobaczGoogle ujawnia część specyfikacji telefonu HTC Wildfire X
Zobacz: HTC ciągle oddycha i notuje najlepsze wyniki w 2019 roku

HTC padło ofiarą firmy IPCom z Niemiec, która jest tzw. patentowym trollem. Jej roszczenia dosięgały w swoim czasie kilku innych producentów telefonów, w tym Apple’a czy Nokię. HTC też już zresztą miało z nią spory, ciągnące się latami, a obecna sytuacja to ich dalekie echo. Zasada działania zawsze jest podobna - IPCom ma setki patentów dotyczących drobnych, ale niekiedy znaczących rozwiązań stosowanych w smartfonach. Patenty te skupuje od innych producentów, jednak nie po to, by rozwijać technologie i wdrażać produkty. Zamiast tego oskarża inne firmy o naruszenie własności intelektualnej, chociaż nie zawsze ma do tego pełne prawo i sądy niejednokrotnie odrzucały roszczenia Niemców. 

Tym razem poszło o patent na jedną z technologii połączeń bezprzewodowych, która wykorzystywana jest w telefonach samochodowych. Kilka lat temu firma IPCom skierowała do sądu roszczenie patentowe wobec HTC na terenie Wielkiej Brytanii. W jego efekcie tajwański producent zawarł z Niemcami umowę, w której zobowiązał się sprzedawać na Wyspach swoje smartfony bez spornej technologii. Zamiast niej miały być wykorzystywane rozwiązania alternatywne.

Zobacz: HTC wycofuje telefony ze sklepów internetowych w Chinach. Wyjście z największego rynku świata?
Zobacz: HTC pracuje nad modelem Wildfire E

Na tym jednak się sprawa nie zakończyła. Teraz niemiecka firma twierdzi, że dokonała testów sprzętu HTC. Wynika z nich, że HTC nie wdrożyło obejścia, które miało zastąpić sporną technologię i „nie przestrzegało zasad”. Tajwański producent, zdaniem IPCom, „lekceważy prawo, naruszając orzeczenie brytyjskiego sądu”.

HTC broni się, że to przejściowe nieporozumienie, a oskarżenia dotyczą tylko jednego modelu - HTC Desire 12. Producent „bada sprawę”, ale oskarżenia ze strony  IPCom sprawiły, że dystrybutor Carphone Warehouse, a także sieci O2 i EE wstrzymały sprzedaż smartfonów HTC, które teraz oznaczone są w ofertach jako „brak w magazynie”. Jedynym produktem HTC, nadal dostępnym w Wielkiej Brytanii, jest domowy router HTC 5G Hub, który nie narusza żadnego z patentów IPCom. Smartfony HTC dostępne są ponadto we własnym sklepie producenta i Amazonie, ale w tym ostatnim przypadku też mogą wkrótce zniknąć.

Zobacz: Android Pie zaczął trafiać na pokłady HTC U11 i HTC U12+. Póki co tylko na Tajwanie
Zobacz: HTC U19e - specyfikacja wycieka na dzień przed premierą. Snapdragon 710 i 6 GB pamięci RAM

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Carphone Warehouse

Źródło tekstu: Android Central

Przewiń w dół do następnego wpisu