Orange Polska zaprezentował dzisiaj swój nowy strategiczny plan rozwoju na lata 2021-2024. Operator zapowiada dalsze inwestycje w światłowód, 5G oraz usługi ICT, nie zapomina też o ekologii. Główną siłą napędową będzie konwergencja, a jednym z filarów – hurtowa sprzedaż usług dostępu do sieci światłowodowej poprzez spółkę FiberCo.
Miniony rok oznaczał dla Orange zakończenie planu strategicznego Orange.One. Operator przekonuje, że ambitne cele określone w tym planie zostały osiągnięte. Na bieżący rok i kolejne trzy Orange Polska przygotował nową strategię o nazwie .Grow. Spółka stawia w nim nacisk na wzrost, a jednocześnie – monetyzację inwestycji. Operator ma nadzieję, że plan .Grow przyczyni się do stymulacji i przyspieszenia wzrostu przychodów i zysków, a jednocześnie stworzy podwaliny pod kontynuację wzrostu po roku 2024.
Dzięki Orange.One, Spółka jest obecnie dobrze przygotowana do tego, aby wykorzystać szeroko otwierające się możliwości. Podążając za cyfrowymi trendami, .Grow w pełni uwolni potencjał Orange Polska, przenosząc nas na wyższy poziom i zapewniając nam miejsce w czołówce zmian. W centrum strategii Orange.One znajdowała się konwergencja. Pozostanie ona kluczową dźwignią wzrostu, pomagając w zdobyciu i utrzymaniu zaufania i lojalności klientów. Jednak w ramach strategii. .Grow chcemy pójść jeszcze dalej i w pełni czerpać korzyści z inwestycji w sieć światłowodową
– zapowiada Julien Ducarroz, Prezes Zarządu Orange Polska.
Zobacz: Wyniki Orange po 1Q2021: coraz bardziej widoczny wpływ światłowodu
Główną siłą napędową Orange będzie konwergencja – operator liczy tu na wzrost przychodów w wysokości co najmniej 8% rocznie. Orange będzie inwestować w światłowód: do 2024 roku chce mieć w zasięgu oferty Orange Światłowód do 8 mln gospodarstw domowych, czyli 60 % więcej niż obecnie. Spółka nie zaniedba także nakładów na sieć mobilną. Operator stawia przede wszystkim na dalszą budowę 5G, dostrzegając w tej technologii korzyści nie tylko z punktu widzenia konsumentów, ale i przedsiębiorstw. Rozwój 5G zdaniem Orange Polska będzie prowadzić do rozbudowy rozwiązań IoT, Przemysłu 4.0, inteligentnych miast, transportu i logistyki, a także nowoczesnej służby zdrowia. To są też obszary, w które operator chce inwestować w kontekście 5G.
Rozwój sieci piątej generacji i światłowodu będzie się zbiegał z wyłączaniem starszych technologii jak 3G czy łącza miedziane. Nie padły jednak żadne konkretne, związane z tym terminy.
Rozbudowa sieci i usług może jednak prowadzić do kolejnych podwyżek cen – przyznaje operator. Jednocześnie przekonuje, że klienci otrzymują dzięki wyższym cenom wartość dodaną i akceptują to, co potwierdzać ma przyrost klientów.
W sektorze biznesowym Orange planuje dalszy rozwój usług technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT), gdzie zakłada wzrost dzięki działalności swoich spółek Bluesoft, Craftware, CERT Orange Polska oraz Integrated Solutions. Orange planuje wzrost przychodów z usług ICT na poziomie około 10% rocznie.
Orange Polska przekonuje, że jest największym w Polsce operatorem światłowodowym. Zamierza wiec zwiększać hurtowy dostęp do swojej sieci światłowodowej (do 2024 roku 6 razy więcej hurtowych klientów usług światłowodowych), ale także i mobilnej. Hurtowy dostęp do światłowodu zapewni spółka należąca do Orange – FiberCo. Operator chce zainwestować 3 mld złotych w rozwój sieci. W rozbudowie tej gałęzi biznesu pomoże także Światłowód Inwestycje – nowy projekt, który ma pozwolić operatorom dotrzeć z szybkim internetem do kolejnych klientów i lepiej walczyć z wykluczeniem cyfrowym.
Kolejnym kierunkiem rozwoju będzie cyfryzacja usług. Orange zapowiada wzrost udziału cyfrowych kanałów sprzedaży. Za cztery lata ponad 25% sprzedaży powinno odbywać się online, a 75% klientów być obsługiwanych przez kanały cyfrowe. Spółka stawia także na tworzenie nowych ofert i usług na wzór Orange Flex. Jedną z nich jest U-tech – aplikacja, która bezpośrednio ze smartfonu pozwala na zgłaszanie usterek i zamawianie usług serwisowych.
Pomarańczowi przywiązują także dużą wagę do wzrostu odpowiedzialności społecznej i wyznaczają sobie cele dotyczące działań na rzecz środowiska, spraw społecznych i ładu korporacyjnego. Orange chce pomagać innym w ograniczaniu śladu węglowego oraz przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu. Operator zapowiada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku. Do 2025 roku 60 proc energii pochodzić ma z odnawialnych źródeł. Jako wzór usługi w pełni ekologicznej i wyznacznik dla dalszych działań Orange stawiany jest Orange Flex.
W strategii do roku 2024 Orange zakłada niski jednocyfrowy wzrost przychodów, a także niski-średni jednocyfrowy wzrost EBITDAaL. Deklaruje przy tym nakłady inwestycyjne na średnim, rocznym poziomie 1,7-1,9 mld zł. Rentowność inwestycji ma osiągnąć wzrost 3-4x – z poziomu 1,6% w 2020 roku. Spółka zapowiedziała też powrót do wypłat dywidendy, począwszy od przyszłego roku, na poziomie bazowym 25 groszy na akcję.
Zobacz: Orange Polska skorzysta z sieci światłowodowej TAURON
Zobacz: Play bez roamingu krajowego? Nie tak szybko, P4 przedłuża umowę z Orange Polska
Źródło zdjęć: Orange Polska
Źródło tekstu: Orange Polska, wł.