DAJ CYNK

Niecały miliard z aukcji 5G - takie plany ma polski rząd

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6785

Na rządowej stronie internetowej pojawił się projekt ustawy budżetowej na przyszły rok. Wynika z niej, że wpływy do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) mają w przyszłym roku wzrosnąć o niecały miliard złotych. Tyle polskie władze planują uzyskać z aukcji pasma radiowego na potrzeby sieci 5G.

Normalne, coroczne wpływy do UKE wynoszą około 700-750 mln zł. W projekcie przyszłorocznego budżetu kwota ta wzrosła do 1,689 mld zł, co oznacza wzrost o prawie miliard złotych. Kojarząc ten fakt z planami Urzędu dotyczącymi rozdysponowania pierwszego pasma na potrzeby 5G na drodze aukcji, można dojść do wniosku, że polski rząd chce uzyskać z niej co najmniej taką kwotę. Plany budżetowe przewidują minimalne wpływy, a te realnie mogą wyższe.

Zobacz: [Aktualizacja] Będzie aukcja częstotliwości 5G w Polsce
Zobacz: Stanowiska Orange, Play i T-Mobile w sprawie aukcji 5G
Zobacz: [Aktualizacja] Wyniki Grupy Cyfrowy Polsat po 2Q2019 - coraz więcej klientów usług łączonych

Kilka lat temu odbyła się w Polsce aukcja pasma 800 MHz, które operatorzy wykorzystują do udostępniania LTE przede wszystkim w miejscach o mniejszym zagęszczeniu ludności. Wtedy za każdy kawałek "tortu" zapłacono około 2 mld zł, a sama aukcja trwała zdecydowanie za długo. Pozostaje mieć nadzieję, że rozdysponowanie pasm dla sieci 5G odbędzie się sprawnie, a operatorzy - czyli pośrednio użytkownicy - nie zapłacą za to tak absurdalnych kwot.

Zobacz: Megaustawa z poprawkami. Teraz Ustawa trafi ponownie do sejmu
Zobacz: Pierwszy test 5G w T-Mobile - prawie jak światłowód
Zobacz: Test Huawei Mate 20 X 5G - prawdziwe 5G i ogromny ekran

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: gov.pl, Telko.in

Przewiń w dół do następnego wpisu