DAJ CYNK

MediaTek sprzedaje najwięcej, ale to Apple zgarnia większość kasy

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

MediaTek sprzedaje najwięcej, ale to Apple zgarnia większość kasy

Liczących się dostawców układów SoC do smartfonów jest zaledwie kilku. Liderem pod względem sprzedaży w ostatnim kwartale 2024 roku był tajwański MediaTek, ale to amerykanie zgarnęli ponad połowę globalnego przychodu.

Jednym z kluczowych komponentów każdego smartfonu jest napędzający wszystko układ SoC (system on chip, system na chipie). To w nim są takie elementy, jak procesor (CPU) czy układ graficzny (GPU), a często również modem. W czwartym kwartale 2024 roku na globalny rynek trafiło najwięcej smartfonów, w których wnętrzu pracował jakiś układ firmy MediaTek. Było ich 117 milionów, o 21% więcej niż rok wcześniej. Kolejne miejsca podium zajęły firmy Apple (78 milionów, +7%) oraz Qualcomm (69 milionów, +1%).

Ci sami dostawcy układów SoC, ale w innej kolejności, zajęli miejsca na podium pod względem przychodów, jakie przyniosły smartfony wyposażone w ich komponenty. Tu większość zgarnęła firma Apple, której układy SoC znajdziemy w iPhone'ach. Przyniosły one w 4Q2024 przychód w wysokości 87 mld dolarów (+20% rok do roku). Smartfony napędzane jakimś Snapdragonem zarobiły 30 mld dolarów (-2%), a układem MediaTeka – 23 mld dolarów (+22%).

Canalys smartfony SoC 4Q2024

A do których smartfonów trafiają układy SoC poszczególnych firm? W przypadku Apple'a wiadomo – do iPhone'ów. W przypadku MediaTeka są to przede wszystkimm Samsung (22% w 4Q2024), Xiaomi (20%) oraz Vivo (14%). Najwięcej układów SoC firmy Qualcomm napędza smartfony takich marek, jak Xiaomi (25%), Samsung (21%) i Honor (15%). Z kolei układy Unisoc znajdziemy przede wszystkim w smartfonach produkowanych przez firmę Transsion, znaną w Polsce za sprawą dostępnych u nas smartfonów marek Infinix i Tecno (48%), a także takich producentów, jak Realme (22%) i Lenovo (Motorola, 15%).

Warto również zwrócić uwagę na to, jakie smartfony z układami SoC poszczególnych firm przynoszą największy przychód. W przypadku MediaTeka i Qualcomma są to produkty firmy Samsung (odpowiednio 25% i 40%). W przypadku układów Unisoc są to smartfony firmy Transsion (38%).

Canalys smartfony SoC 4Q2024

Zobacz: MediaTek Dimensity 9400: 3 nm i zawansowane funkcje AI
Zobacz: Apple szykuje komputer, jakiego jeszcze nie było

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Treerat Wongvorapat / Shutterstock.com, Canalys

Źródło tekstu: Canalys