DAJ CYNK

Orange France mówi „nie” Huaweiowi, do 5G wybiera Nokię i Ericssona

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

Orange France do 5G wybiera Nokię i Ericssona

Francuski Orange poinformował o wyborze dwóch firm, które zajmą się tworzeniem sieci 5G na obszarze całego kraju. Są to Nokia oraz Ericsson. Operator nie podejmie za to współpracy z Huaweiem.

Orange France ogłosił zapytanie ofertowe na początku 2019 r. Dotyczyło ono wyboru dostawców sprzętu 5G, budowy sieci i oprogramowania. Po kilku miesiącach testów operator zadecydował o wyborze Nokii i Ericssona.

Zobacz: Bezpieczne sieci 5G: Komisja Europejska zatwierdza unijny zestaw narzędzi. Huawei się cieszy

Nokia ma zająć się pudową sieci 5G w zachodnich i południowo-wschodnich regionach Francji. Są to obszary kraju, w których Nokia już teraz dostarcza sieć radiowa (RAN) w technologiach 2G, 3G i 4G. Natomiast partnerstwo z Ericssonem koncentruje się na Regionie Francuskim (Ile de France), a także regionach północno-wschodnich i południowo-zachodnich, gdzie Ericsson już dostarcza rozwiązania 2G, 3G i  4G.

Zobacz: Orange podsumowuje rozbudowę sieci w 2019 roku. Refarming, więcej LTE, testy 5G
Zobacz: Plus i Ericsson lada dzień uruchomią komercyjną sieć 5G

Fabienne Dulac, zastępca dyrektora naczelnego i dyrektor generalna Orange France, powiedziała: 

Dla Orange wdrożenie 5G stanowi ogromne wyzwanie i jest jednym z głównych priorytetów naszego planu strategicznego Engage 2025. Cieszymy się, że możemy kontynuować współpracę z Nokią i Ericssonem, dwoma kluczowymi długoterminowymi partnerami, w celu opracowania silnej i innowacyjnej sieci 5G. 5G umożliwi rozwój nowych nowych usług oraz zapewni dodatkowe korzyści dla naszych klientów - zarówno w segmencie konsumenckim, jak i biznesowym.

O tym, że Orange France nie zamierza korzystać z usług Huaweia podczas budowy sieci 5G, wiadomo już od ponad roku – takie zapowiedzi padły ze strony operatora jeszcze w końcówce 2018 roku. Jednocześnie francuski Orange nie wykluczał udziału firmy Huaweia w realizacjach innych inwestycji na innych rynkach krajowych, gdzie działa operator. Co więcej, dosłownie kilka dni temu Stéphane Richard, prezes i dyrektor wykonawczy Orange, powiedział dziennikarzom podczas konferencji prasowej w Paryżu, że jest przeciwko wyłączeniu Huaweia z realizacji sieci 5G. „To byłoby sprzeczne z interesami UE i spowodowałoby poważne problemy dla większości operatorów w Unii” - stwierdził wówczas Richard, odnosząc się w ten sposób do dyskusji na temat udziału chińskiej firmy w realizacjach 5G w państwach Unii, na które naciskają Stany Zjednoczone.

Skąd więc decyzja o wyborze Nokii i Ericssona? Najwyraźniej wynika to z faktu, że ci dwaj producenci już od lat budują sieć Orange France, a realizacja 5G jest dla nich naturalną konsekwencją dotychczasowych działań.

Aktualizacja: Nokia pracuje także z Iliad Group

14 lutego 2020 Nokia poinformowała, że we Francji i Włoszech będzie pracować z Iliad Group. Operator ma w tych krajach łącznie 17 mln klientów. 

Iliad Group będzie korzystać z urządzeń Nokia AirScale, które zapewniają łączność 5G i 4G/LTE. Dzięki temu operator będzie mógł w każdej chwili zdecydować się na modernizację sieci, a proces nie będzie kosztowny.  

Na zdjęciu: Stéphane Richard, prezes i dyrektor wykonawczy Orange, podczas prezentacji na temat 5G

Zobacz: [Aktualizacja] Wielka Brytania: sieć 5G jednak powstanie z pomocą Huawei
Zobacz: Orange uruchamia sieć 5G w Rumunii. Nie, to nie są testy...
Zobacz: Orange: testy 5G do końca lutego

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Orange France

Źródło tekstu: Orange France, Reuters

Przewiń w dół do następnego wpisu