DAJ CYNK

Orange: testy 5G do końca lutego

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 8406

Orange: testy 5G do końca lutego

W drugiej połowie ubiegłego roku sieć Orange ruszyła z szeroko zakrojonymi testami 5G, ale jak dotąd operator nie sprecyzował dalszych planów, dotyczących budowy sieci i komercyjnej oferty. Na to jeszcze poczekamy, bo Pomarańczowi chcą dalej prowadzić testy.

Trwające cały czas testy 5G w Orange ruszyły we wrześniu 2019 roku – wtedy operator uruchomił w Warszawie 9 stacji bazowych 5G, następnie w Lublinie kolejnych 10. Jak przekonuje Orange, w testach, w których brała duża grupa klientów sieci, udało się osiągnąć maksymalne prędkości powyżej 1,1 Gb/s natomiast średnie prędkości wynosiły w testowej sieci 5G około 350 Mb/s.

Zobacz: Prawdziwe 5G dostępne w Play

Jak teraz informuje Orange, Urząd Komunikacji Elektronicznej przedłużył operatorowi testowe częstotliwości dla 5G, co pozwoli na prowadzenie testów w Lublinie i Warszawie do końca lutego. Operator nie ujawnił, jakie ma dalsze plany związane z tworzeniem oferty 5G.  

Zobacz: Plus rozpoczyna budowę komercyjnej sieci 5G w pasmie 2600 MHz
Zobacz: Orange szuka testerów 5G z Warszawy i Lublina 

Obecnie testowa sieć Orange składa się z 20 stacji bazowych. Najnowszą stację bazową Pomarańczowi uruchomili już w bieżącym roku razem z firmą Ericsson oraz Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym. To szczególna stacja, bo ma posłużyć do testów komunikacji z dronami pod kątem zastosowań biznesowych i komunikacji krytycznej. Podobnie jak wcześniej zainstalowane, nowa stacja wykorzystuje kanał 80 MHz w paśmie 3,4 - 3,6 GHz. Jak zapewnia operator, pozwoli osiągać prędkości powyżej 1 Gb/s, a zastosowane rozwiązania techniczne ograniczają opóźnienia do pojedynczych milisekund.

Zobacz: 5G w sieci Orange - testujemy prędkość, zasięg i użyteczność
Zobacz: Orange rozbuduje sieć 5G w Warszawie. W tym tygodniu uruchomi 10. stację bazową

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Orange

Źródło tekstu: Orange

Przewiń w dół do następnego wpisu