DAJ CYNK

Prawdziwe 5G dostępne w Play

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 33031

Gdynia 5G Play

Gdynia to pierwsze miasto z szerokim dostępem do sieci 5G. Jest to możliwe dzięki sieci Play, która startuje tam z najnowszą technologią na posiadanych przez siebie zasobach radiowych o częstotliwości 2100 MHz.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, 7 stycznia 2020 roku Play ogłasza uruchomienie usług w technologii 5G dla swoich klientów w Gdyni. Jak powiedział Jean-Marc Harion, prezes fioletowego operatora, na konferencji dotyczącej tego wydarzenia, to nie jest test, a Play czeka tylko na autoryzację UKE na wykorzystanie do tego częstotliwości z zakresu 2100 MHz, które są w posiadaniu operatora.

Zobacz: Orange rozbuduje sieć 5G w Warszawie. W tym tygodniu uruchomi 10. stację bazową
Zobacz: Plus rozpoczyna budowę komercyjnej sieci 5G w pasmie 2600 MHz

Gdynie 5G - prezes Play
Jean-Marc Harion, prezes Play

Aby dać dostęp do sieci 5G jak największemu gronu odbiorców, Play zmodernizował ponad 100 stacji bazowych w aglomeracji trójmiejskiej. Nowa technologia będzie dostępna dla wszystkich klientów fioletowej sieci, którzy dysponują odpowiednim sprzętem. Całość będzie działać na posiadanych przez operatora zasobach radiowych (2100 MHz) w modelu dynamicznego współdzielenia częstotliwości.

Kto skorzysta na fioletowym 5G?

Wdrożenie technologii 5G przy współpracy z Miastem Gdynia przyniesie ma przynieść korzyści różnym grupom społecznym, a samemu procesowi będą towarzyszyć działania edukacyjne. Skorzystają na tym:

  • seniorzy - dzięki 5G wzrosną ich kompetencje cyfrowe oraz możliwości korzystania z nowoczesnej technologii użytkowej,
  • studenci - wykorzystają oni 5G do badań i własnego rozwoju,
  • gospodarstwa domowe - 5G dla wielu osób może być dobrą alternatywą w stosunku do przewodowego Internetu stacjonarnego.

- Inauguracja współpracy z miastem Gdynia, jako pierwszym miastem 5G w Polsce jest wyjątkowym wydarzeniem, które pozwala Play wprowadzić społeczność lokalną na ścieżkę ogólnopolskiego rozwoju technologii najnowszej generacji. Jeszcze przed aukcją częstotliwości udostępniamy szeroki zasięg 5G lokalnej społeczności oraz możliwość jej zastosowania wśród studentów, seniorów i użytkowników domowych. Polska jest o krok od komercyjnego wprowadzenia 5G, uzależnionego jedynie od przystępnego cenowo przydziału częstotliwości, pełnego wdrożenia harmonizacji EMF i niezbędnych zezwoleń regulacyjnych.

- powiedział Jean Marc Harion, prezes Play

Gdynia 5G Play - dla kogo

- To bezprecedensowe partnerstwo z Play pozwoli naszym mieszkańcom na pełne wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań oferowanych przez sieć 5G. Dzięki szerokiemu zakresowi naszej współpracy, technologia ta będzie dostępna nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale także dla użytkowników indywidualnych, instytucji szkolnictwa wyższego i osób starszych w celu promowania integracji cyfrowej. W Gdyni jesteśmy otwarci na inicjatywy mające na celu ułatwienie życia naszej nowoczesnej społeczności poprzez zapewnienie nowych możliwości cyfrowych.

- dodał Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni

Kilka słów o technologii

Jedną z najistotniejszych rzeczy, którą zastosowano podczas wdrażania 5G w Gdyni, było przejście z synchronizacji na podstawie częstotliwości do synchronizacji czasu. Posiadane przez Play zasoby radiowe z zakresu 2100 MHz będą dynamicznie, w zależności od potrzeb, przydzielane do wykorzystania w technologii LTE lub New Radio (5G). Ma to się przełożyć na efektywniejsze wykorzystanie częstotliwości oraz osiągnięcie wyższych prędkości.

Zobacz: 2 miliardy złotych - tyle polski rząd planuje zarobić na aukcji 5G
Zobacz: UKE ogłasza start konsultacji w sprawie aukcji częstotliwości dla 5G

Gdynia 5G Play - synchronizacja

O naprawdę wysokiej przepustowości (teraz to około 300 Mb/s - Play wygospodarował 15 MHz pasma dla 5G) będzie jednak można mówić dopiero po aukcji, która nas czeka w tym roku. Play liczy na zdobycie pasma C o szerokości 80 MHz. Gdyby jednak nie zwiększono norm PEM, w Gdynii nie dałoby się uruchomić 5G w tym pasmie. Stare normy w zupełności jednak wystarczały do zrealizowania planów operatora związanych z dynamicznym współdzieleniem częstotliwości z zakresu 2100 MHz, a nowe normy jeszcze bardziej ułatwiają wdrożenie.

- Nieustannie pracujemy nad innowacjami w zakresie rozwoju technologii 5G i jesteśmy dumni, że możemy zapewnić mieszkańcom aglomeracji trójmiejskiej najnowsze standardy łączności, by mogli sami przekonać się jak działa i jakie korzyści daje użytkownikom. To jednak dopiero początek. Stale modernizujemy i rozbudowujemy naszą sieć, co bezpośrednio wpływa na poprawę komfortu użytkowania, nieustannie wprowadzamy nowoczesne technologie na terenie całego kraju.

- powiedział Michał Ziółkowski, członek zarządu i dyrektor ds. technicznych w Play

Dzięki podjętym przez Play działaniom, łatwiej w przyszłości będzie przejść na pełne, samodzielne 5G (stand alone), które umożliwi agregację wszystkich nośnych. Dla przypomnienia - fale radiowe o niższej częstotliwości łatwiej sobie radzą z penetracją budynków, zapewniając zasięg w ich wnętrzach.

Gdynia 5G Play - zasięg

Play wykorzystuje anteny pasywne z MIMO 4x4. Same stacje bazowe nie różnią się wizualnie od nadajników 4G.

Gdynia 5G Play nadajnik

Trójmiasto to dopiero początek. Play prowadzi przygotowania do wdrożenia sieci 5G w kolejnych miastach:

  • Toruń (C-band, 100 MHz, NSA, Huawei),
  • Sokołów Podlaski (C-band, 50 MHz, NSA, Ericsson),
  • Grójec (C-band, 100 MHz, SA, ZTE).

Wdrożenie na razie tylko na papierze

Na razie Play ma tylko zgodę Miasta Gdynia na ruszenie z siecią 5G. Jak już napisaliśmy wcześniej, operator czeka na decyzję Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Gdynia 5G Play - podpisanie memorandum
Prezydent Gdynii i prezes sieci Play podpisują memorandum w sprawie 5G

Osoby chętne przetestować 5G, ale nie dysponujące odpowiednim sprzętem, mogą taki otrzymać na czas testów. Fioletowi będą mieli na tę okazję kilkadziesiąt routerów. Play nie ma jeszcze w swojej ofercie telefonów, które byłyby zdolne korzystać z gdyńskiego 5G.

Do korzystania z 5G będzie potrzebna specjalna karta SIM, aktywowana dla usług nowej generacji. Play póki co nie ma zgody UKE na włączenie 5G wszystkim.

Play ma prawie 8 tys. stacji bazowych

Dzisiejsza konferencja była dla Play także okazją do małego podsumowania 2019 roku i pokazania niektórych planów na przyszłość. Operator na koniec 2019 roku miał 7868 stacji bazowych, przy czym w ostatnich 12 miesiącach przybyło ich 865 netto (1001 uruchomionych, 136 wyłączonych). Play stawiał głównie wieże o wysokości 60 m.

Zobacz: Play niemile widziany w Kołobrzegu. Prezydent miasta zachęca do protestu
Zobacz: Opole: spółdzielnia chce eksmisji nadajników Play, bo mieszkańcy chorują na raka

93% fioletowych stacji w miastach jest podłączonych do sieci szkieletowej łączami o przepustowości co najmniej 1 Gb/s. Łącza światłowodowe dostarcza do stacji spółka 3S, zakupiona przez Play. Takie łącza prowadzą także do stacji, na których uruchomione zostanie 5G. Dla porównania w Orange nadajniki używane do łączności 5G są wpięte do sieci szkieletowej światłowodami o przepustowości 10 Gb/s.

Zasięg sieci Play na własnych nadajnikach jest coraz większy. 99% populacji Polski była w 4Q2019 w zasięgu 2G Play, 99,2% w zasięgu 3G Play, a 98,7% w zasięgu 4G Play. 48% populacji znajdowało się w zasięgu fioletowego 5G Ready. Operator planuje dobudować jeszcze prawie 2 tysiące stacji, by zlikwidować białe plamy na mapie zasięgu. To ważne, ponieważ w czerwcu 2021 roku Play chce wyłączyć roaming krajowy w sieci Orange, a pod koniec przyszłego roku również roaming w sieci T-Mobile.

Play zasięg 4Q2019

Play zasięg 4Q2019

W ostatnim kwartale 2019 roku przez sieć Play przesłano 288 PB danych, o 29% więcej niż rok wcześniej. W godzinach szczytu osiagnięto przepustowość 585,57 Gb/s, co oznacza 31% wzrost w stosunku do 4Q2018.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Play, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu