DAJ CYNK

Plus i Ericsson lada dzień uruchomią komercyjną sieć 5G

Anna Rymsza

Wydarzenia

Siedziba Ericsson w Łodzi

Klienci Plusa niebawem będą mogli skorzystać z komercyjnej sieci 5G. Budowa już ruszyła. 

Nowy standard łączności będzie dostępny dla klientów Plusa w ciągu najbliższych miesięcy. Operator zapowiada uruchomienie 5G w pierwszym kwartale 2020 roku.

Plus i Ericsson współpracują w pięciu miastach

Budowa ruszyła 3 stycznia. Wtedy informowaliśmy, że Polkomtel będzie współpracował z Nokią i Ericssonem. Sieć 5G Grupy Cyfrowy Polsat w pierwszej kolejności ma być uruchomiona w GdańskuKatowicachŁodziPoznaniuSzczecinie, WarszawieWrocławiu.

Obecnie wiemy, że Ericsson pracuje nad wdrożeniem w pięciu miastach: Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Projekt przewiduje uruchomienie ponad 80 stacji bazowych non-standalone. Sieć piątej generacji Plusa będzie początkowo pracować na częstotliwości 2600 MHz w technologii TDD (Time Division Duplex). Polega ona na używaniu tego samego pasma do przemiennej transmisji w dwóch kierunkach, zależnie od potrzeb. Dzięki temu żaden fragment pasma nie będzie leżał odłogiem.

Warto tu przypomnieć, że Ericsson w Łodzi buduje też pilotażową sieć 5G na Politechnice Łódzkiej. Sieci towarzyszy Hub Innowacji Cyfrowej, gdzie opracowywane będą nowoczesne zastosowania 5G w przemyśle i życiu codziennym. Politechnika Łódzka buduje także Centrum Kompetencji 5G i Portal Informacyjno-Komunikacyjny 5G.

Plus wprowadzi urządzenia 5G do oferty

Oczywiście komercyjne 5G Plusa na nic się zda, jeśli abonenci nie będą mieli odpowiednich smartfonów. Wprowadzenie ich także jest w planach operatora i już niedługo poznamy ofertę. Zapowiedział to Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A. i Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus:

Dzięki nam już wkrótce 5G przestanie być faktem medialnym, lecz stanie się rzeczywistością. Są już dostępne pierwsze urządzenia działające w naszej sieci 5G i wkrótce je zaprezentujemy.

Współpraca Plusa z Ericssonem ma poniekąd polskie korzenie. W Polsce Ericsson uczestniczy w rozwoju technologii radiowych, zatrudniając dwa tysiące wykwalifikowanych inżynierów w centrach R&D w Krakowie i Łodzi. Ponadto w sierpniu 2019 firma ogłosiła, że zacznie produkcję sprzętu radiowego w Tczewie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł.

Źródło tekstu: Ericsson Polska

Przewiń w dół do następnego wpisu