DAJ CYNK

Ministerstwo Cyfryzacji śledzi komórki Polaków. To podobno dla naszego dobra

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 10161

Ministerstwo Cyfryzacji telefony komórkowe śledzenie

Ministerstwo Cyfryzacji opracowało system, który monitoruje przemieszczanie się Polaków, pobierający dane od operatorów sieci komórkowych. Jak twierdzi szef resortu Marek Zagórski, pomaga to w walce z trwającą epidemią Covid-19.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował w rozmowie z Onetem o opracowaniu specjalnego systemu, który zbiera dane od telekomów w celu monitorowania, jak przemieszczają się Polacy. Dane te, według słów ministra, są anonimowe, to znaczy resort cyfryzacji nie ma dostępu do informacji o konkretnych numerach telefonów czy ich posiadaczach. Wiadomo za to na przykład, ile osób wyjechało z Warszawy w danym czasie i do jakich miejscowości się udali. Jak wyjaśnił Marek Zagórki, ma to pomóc w walce z epidemią.

Zobacz: Nowe prawo komunikacji elektronicznej. Ruszyły konsultacje Ministerstwa Cyfryzacji
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji się kończy?

- Możemy w ten sposób zobaczyć, jaka jest mobilność mieszkańców pomiędzy konkretnymi powiatami. Dzięki temu, jeżeli wiemy, że na jakimś terenie jest więcej zachorowań, służby w innych regionach, w tym sanepid, mogą się lepiej przygotować na potencjalny wzrost liczby przypadków. Przykładowo, podczas długiego weekendu majowego widzieliśmy, ile mniej więcej osób pojechało z Warszawy nad morze i do jakich dokładnie miejscowości.

- powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji

Operatorzy sieci komórkowych nie są jedynym źródłem danych na temat przemieszczania się Polaków. Jak powiedział minister cyfryzacji, używane są także na przykład narzędzia wykorzystywane w analizach skuteczności kampanii reklamowych czy powszechnie dostępne narzędzia, przetwarzające dane pochodzące od największych firm technologicznych.

Zobacz: ProteGO Safe nie działa, czyli ponad 2 mln zł wyrzucono w błoto
Zobacz: Kwarantanna domowa będzie działać dłużej, dodatkowo w języku rosyjskim i ukraińskim

Ankieta
70%
17%
5%
4%
4%

Wszystkich głosujących: 555

Źródło ankiety: Ministerstwo Cyfryzacji śledzi komórki Polaków. To podobno dla naszego dobra

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Onet

Przewiń w dół do następnego wpisu