Ministerstwo Cyfryzacji się kończy?

Czarne chmury ponownie zawisły nad Ministerstwem Cyfryzacji, wieszcząc jego likwidację. Jeśli plotki się potwierdzą, w wyniku rekonstrukcji rządu jego kompetencje trafią do innego resortu.

Marian Szutiak (msnet)
3
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Ministerstwo Cyfryzacji się kończy?

Czeka nas rekonstrukcja polskiego rządu, a to dobry moment na różnego rodzaju spekulacje na temat tego, co się zmieni w Radzie Ministrów. Tego typu wydarzenia powodują powstawanie mniej lub bardziej prawdziwych informacji o tym, kto straci stanowisko, a kto stanie na czele jakiegoś ministerstwa w jego miejsce. To także czas, gdy przyjrzeć się należy temu, czy na pewno każde ministerstwo jest potrzebne. Może któreś należy zlikwidować?

Dalsza część tekstu pod wideo

Jak podaje na swojej stronie internetowej Gazeta Prawna, los niektórych ministerstw może być przesądzony. Zmniejszyć ma się tym samym również liczba ministrów, które obecnie są aż 24.

‒ Dyskusja ma charakter strukturalny. Trwają analizy dotyczące tego, z których ministerstw możemy zrezygnować i kto mógłby przejąć ich kompetencje. Dopiero na bazie tych analiz będą podejmowane decyzje o charakterze personalnym.

Mamy aż 24 konstytucyjnych ministrów. Intencją jest ścięcie ich liczby nawet o połowę.

‒ powiedział jeden z polityków PiS w rozmowie z Gazetą Prawną

Choć nie padają żadne nazwiska czy nazwy konkretnych ministerstw, które miałyby być zlikwidowane, pewne jutra nie mogą być resorty sportu, gospodarki morskiej, funduszy i polityki regionalnej, infrastruktury oraz... cyfryzacji. To w sumie nie pierwszy raz, gdy przyszłość tego ostatniego zdaje się wątpliwa. W zasadzie za każdym razem, gdy PiS dokonuje zmian w rządzie, mówi się i pisze o tym, że resort kierowany przez Marka Zagórskiego będzie zlikwidowany. Do tej pory plotki się nie potwierdziły, ale kto wie, jak będzie tym razem.

Jeśli Ministerstwo Cyfryzacji by zostało zlikwidowane, jego kompetencje mogłoby przejąć Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak zauważa serwis CyberDefence24 i z czym się w pełni zgadzamy, taka zmiana byłaby dziwna. Cyfryzacja zajmuje coraz ważniejszą rolę w życiu każdego obywatela, a przed Polską wciąż stoją ogromne wyzwania, związane z cyberbezpieczeństwem, ochroną dzieci w sieci, rozwojem administracji cyfrowej czy wdrażaniem technologii 5G w sieciach komórkowych, działających w naszym kraju. MSWiA tymczasem samo ma wiele różnorodnych spraw "na głowie".