DAJ CYNK

UKE pracuje nad systemem wymiany informacji pomiędzy dostawcami Internetu

msnet

Wydarzenia

UKE system wymiany informacji ISP

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował o trwających pracach nad systemem wymiany informacji pomiędzy dostawcami usług Internetu. Ma to ułatwić bezproblemowe przenoszenie usług od jednego operatora do innego.

W UKE trwają prace, których celem jest wypracowanie modelu wymiany komunikatów pomiędzy operatorami lub dostawcami usług Internetu na potrzeby realizacji uprawnienia abonenta do zachowania ciągłości usługi dostępu do Internetu, w przypadku zmiany dostawcy usługi. Konieczność stworzenia takiego rozwiązania wynika z zapisów art. 70 ust. 3 ustawy z dnia 14 maja 2020 roku o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Nakłada on na prezesa UKE obowiązek określenia sposobu i trybu wymiany komunikatów, o których mowa powyżej.

Zobacz: Jacek Oko zostanie nowym prezesem UKE
Zobacz: UKE: konsultacje w sprawie wykorzystania w 5G pasma 26 GHz oraz innych pasm milimetrowych

Informujemy, że obecnie trwają w UKE prace zmierzające do wypracowania modelu wymiany komunikatów obowiązującego do czasu wybudowania docelowego rozwiązania, czyli systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 78a ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne. Dokument zostanie przedstawiony do konsultacji pod koniec sierpnia br.

- czytamy w komunikacie UKE

Jak informuje serwis telko.in, zanim powstanie docelowy system wymiany informacji pomiędzy dostawcami Internetu, Urząd Komunikacji Elektronicznej zamierza wdrożyć rozwiązanie tymczasowe.

Zobacz: Raport speedtestu: W wakacje Internet mobilny w miejscowościach turystycznych zwalnia dwukrotnie
Zobacz: Czerwcowy Speedtest Global Index: Internet w Polsce a reszta świata

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE, telko.in

Przewiń w dół do następnego wpisu