DAJ CYNK

Urzędowe SMS-y zaleją Polaków. Powstaje nowe prawo

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Urzędowe SMS-y zaleją Polaków. Powstaje nowe prawo

Rząd szykuje zmiany w prawie telekomunikacyjnym oraz ustawie o informatyzacji i wprowadza nowe ułatwienia dla wszystkich Polaków. Urzędy będą mogły z większą łatwością, bez utrudnień formalnych przesyłać nam powiadomienia za pomocą wiadomości SMS.

Rząd przygotowuje nowelizację ustawy – prawo telekomunikacyjne oraz także ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Nowe przepisy umożliwią samorządom i urzędom centralnym wysyłanie powiadomień i komunikatów informacyjnych do obywateli. Gdy prawo wejdzie w życie, powiadomienia od urzędników przyjdą SMS-em.

Dzięki nowelizacji ustawy urzędy będą mogły szybko poinformować nas o sprawach związanych z ochroną zdrowia (np. uruchomieniu programu profilaktyki zdrowotnej na danym obszarze), zmianami w organizacji ruchu drogowego, sprawach związanych z transportem zbiorowym, edukacją czy bezpieczeństwem państwa.

Komunikaty informacyjne będą wysyłane w zależności od potrzeb do wszystkich obywateli lub określonych grup (np. ze względu na obszar). Usługa otrzymywania komunikatów informacyjnych będzie bezpłatna, a skorzystać z niej będą mogły jednostki administracji publicznej, w tym np. ZUS, KRUS czy NFZ, które będą mogły przesłać informacje dotyczące prowadzonych przez te instytucje spraw.

Administracja powinna obsługiwać obywatela tak, jak klienta obsługują firmy. W biznesie powiadomienie SMS to dziś standard i podobne rozwiązania chcemy upowszechnić w usługach dla obywateli

 – wyjaśnia minister Janusz Cieszyński.

Co zmienią nowelizacje ustaw?

SMS-y jako forma komunikacji z urzędami jest już obecnie stosowana, jednak jest to obwarowane wymogami formalnymi i powoduje obciążenia finansowe dla administracji. Nowelizacja ustaw ma to zmienić.

Do tej pory każda instytucja publiczna musiała zawierać odrębną umowę na wysyłkę SMS-ów oraz tworzyć własny system do obsługi powiadomień. Jak wynika z zapowiedzi rządowych, ta procedura ma być uproszczona. 

W przypadku komunikatów masowych usługa powiadomień będzie dostępna dla wszystkich, bez żadnych dodatkowych ograniczeń. Natomiast sprawy indywidualne będą załatwiane za pomocą SMS-ów w przypadku obywateli, którzy zdecydowali się przekazać swoje dane kontaktowe do Rejestru Danych Kontaktowych. W każdej chwili będzie można też zrezygnować z otrzymywania komunikatów.

Zniesiona także zostanie konieczność ponoszenia przez urzędy opłat dla operatorów za wysłane wiadomości. Koszt w całości przejmie budżet państwa. Nie znaczy to jednak, że państwo zapłaci operatorom. Jak zapowiada KPRM, ma się to odbywać poprzez obniżenie wnoszonych przez telekomy opłat za korzystanie z numeracji. 

To rozwiązanie znacząco upraszcza procedury i system rozliczeń, a także zmniejszy obciążenia administracyjne. Z drugiej strony operatorzy skorzystają na obniżce opłat, która zrekompensuje im w istotnej części niższe dochody

 – dodaje minister Cieszyński.

Urzędników obowiązuje tajemnica telekomunikacyjna

Czy nowe zasady powiadomień przez SMS nie będą naruszały naszej prywatności? Rząd uspokaja. Wszystkie informacje zawarte w przesyłanych komunikatach objęte są tajemnicą telekomunikacyjną, zgodnie z którą zakazane jest utrwalanie, przechowywanie i przekazywanie lub inne wykorzystanie treści przez osoby inne niż nadawca. 

Operator nie może w żaden sposób wykorzystać lub przekazać danych pozyskanych od administracji publicznej. Nie ma więc obawy, że informacje na nasze temat zostaną np. sprzedane innej firmie

 – wyjaśnia minister Janusz Cieszyński. 

Nowelizacja wprowadzi także nową metodą autoryzacji przy korzystaniu z usług publicznych – Mobile Connect. SMS-y z kodami jednorazowymi będą mogły zostać zastąpione powiadomieniami PUSH. Metoda ta nie wymaga instalowania dodatkowych aplikacji i działa także na telefonach starszej generacji. Pozwala także na dodatkowe zabezpieczenie procesu autoryzacji ustalonym przez użytkownika PIN-em.

Zobacz: Rząd PiS zmusi Polaków do oglądania TVP. Znaleźli sposób
Zobacz: Rząd PiS zakłada kaganiec na internet. Jest projekt

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: KPRM

Źródło tekstu: Cyfryzacja KPRM