DAJ CYNK

TSUE: nieograniczony dostęp do Facebooka, Instagrama czy Spotify w abonamencie telefonicznym narusza prawo UE

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 7567

TSUE faworyzowanie wybranych usług narusza prawo UE

Czy Wasz operator komórkowy daje dostęp do wybranych serwisów, takich jak Facebook, Instagram czy Spotify, bez zużywania posiadanego pakietu danych? Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że takie faworyzowanie konkretnych usług czy aplikacji narusza unijne prawo.

Wygląda na to, że polscy operatorzy komórkowi być może będą musieli zmodyfikować swoje oferty. Roi się w nich od usług "darmowego" dostępu do wybranych serwisów społecznościowych, muzycznych czy filmowych, z których korzystanie nie zużywa posiadanego pakietu danych. Jak podaje Bezprawnik, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że takie faworyzowanie konkretnych usług i aplikacji jest niezgodne z prawem UE.

Zobacz: Plus na kartę: no-limit i 30 GB za 30 zł miesięcznie
Zobacz: Orange wprowadza Game Pass w Orange Flex. Mobilni gracze bez limitu danych

TSUE zajął się sprawą węgierskiej spółki Telenor, która wśród oferowanych przez siebie usług oferowała klientom dwa pakiety, dające nieograniczony dostęp (bez liczenia zużytych danych) do wybranych usług i aplikacji. Co więcej, jeśli klient operatora zużył posiadany pakiet danych, wciąż mógł z tych usług i aplikacji korzystać, ale dostęp do innych był już niemożliwy lub spowolniony.

Niektórzy dostawcy usług i aplikacji uznali, że takie działanie ze strony operatora telekomunikacyjnego jest dyskryminujące. Szczególnie, że preferowane były przede wszystkim duże serwisy, które stawały się dzięki temu jeszcze większe, a te małe nie mogły się przebić, co ograniczało ich możliwości rozwoju. Zwrócono również uwagę na to, że niektórzy klienci decydowali się na zakup abonamentu w danym serwisie streamingowym tylko dlatego, że korzystanie z niego nie zużywało danych z wykupionego pakietu.

Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu Trybunału Sprawiedliwości UE, takie działania naruszają art. 3 ust. 2 i art. 3 ust. 3 unijnego rozporządzenia 2015/2120, traktującego o środkach dostępu do otwartego Internetu.

Tego rodzaju oferty pakietowe mogą bowiem zwiększać korzystanie z aplikacji i usług uprzywilejowanych, a w związku z tym powodować mniejsze zainteresowanie korzystaniem z innych dostępnych aplikacji i usług, biorąc pod uwagę środki, za pomocą których dostawca usług dostępu do Internetu czyni korzystanie z nich trudniejszym technicznie, jeśli nie niemożliwym.

- uzasadnia swoją decyzję TSUE

Zobacz: Raport UKE: ceny Internetu mobilnego w Polsce w 2020 roku
Zobacz: Taryfy „no limit” pod lupą w UE. Neutralność sieci to nie mit

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Bezprawnik

Przewiń w dół do następnego wpisu