DAJ CYNK

Polski rząd szykuje się do rozdysponowania pasma 26 GHz na potrzeby sieci 5G

24.05.2019

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 9033

Ważne 1

0

Rozpoczęły się prace legislacyjne dotyczące udostępnienia pasm radiowych z zakresu 26 GHz na potrzeby sieci 5G. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości (KTPC).

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości zakłada przede wszystkim zmianę przeznaczenia pasm o częstotliwości od 26,5 GHz do 27,3 GHz na potrzeby cywilne i cywilno-rządowe. Dla użytkowników wyłącznie cywilnych będą przeznaczone dwa bloki o szerokości 200 MHz. Pozostałe takie same dwa bloki będą mogły być współdzielone przez użytkowników cywilnych i wojskowych. Jak pisze Ministerstwo Cyfryzacji w uzasadnieniu, w pełni zabezpieczy to interesy Ministerstwa Obrony Narodowej i użytkowników wojskowych.

Zobacz: UKE przedstawia wstępne założenia dotyczące przetargu częstotliwości 5G
Zobacz: Nowelizacja megaustawy została przyjęta przez rząd - informuje Ministerstwo Cyfryzacji
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji: 5G przyspieszy rozwój Internetu rzeczy z pożytkiem dla biznesu i inteligentnych miast

Przy okazji nowelizacja rozporządzenia o KTPC koryguje również przeznaczenie pasm z zakresu 1,4 GHz oraz 3,6-4,2 GHz:

  • 1,427-1,429 MHz - rządowe i cywilne,
  • 1,429-1,452 MHz - cywilno-rządowe,
  • 3,6-4,2 GHz - cywilne.

Zobacz: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości

- W związku trwającymi negocjacjami z państwami sąsiadującymi z Polską w sprawie zwolnienia pasma 700 MHz, intensywnym wykorzystaniem pasma 3,6 GHz oraz części pasma 26 GHz (w zakresie 24,25 -26,5 MHz) przez użytkowników cywilnych, konieczne jest pozyskanie na potrzeby świadczenia usług telekomunikacyjnych dodatkowych zasobów częstotliwości znajdujących się w użytkowaniu Ministerstwa Obrony Narodowej w paśmie 26 GHz. Wskazać należy, iż zainteresowanie wojska pasmem 26GHz wynika głownie z wymagań NATO, gdzie wskazano zakres 25,25 – 27,5 GHz, jako ważny ze względu na wymogi wojskowe. Dla potrzeb wojska nie jest niezbędne przeznaczenie użytkowania całego zakresu jako rządowego – pasmo może być współużytkowane jako cywilno–rządowe. Biorąc pod uwagę charakterystykę pasma 26 GHz oraz sposób jego wykorzystywania, nie będzie problemów z jego współwykorzystywaniem – cywilnie wykorzystywane będzie mogło być w miastach, z kolei na poligonach na potrzeby wojska – z oczywistych względów poza obszarami zurbanizowanymi.

- czytamy w uzasadnieniu dołączonym do projektu nowelizacji

Zobacz: Megaustawa kluczowa również dla rynku telewizyjnego. 5G zrewolucjonizuje rynek
Zobacz: 5G albo dokładne prognozy pogody - ostrzega NOAA
Zobacz: Ookla przygotowała interaktywną mapę sieci 5G na świecie

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji, Telko.in

Przewiń w dół do następnego wpisu