DAJ CYNK

UKE przedstawia wstępne założenia dotyczące przetargu częstotliwości 5G

orson_dzi

Prawo, finanse, statystyki

Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił wstępne założenia dotyczące przetargu częstotliwości 3,7 GHz. To na niej operatorzy będą budować szybką sieć 5G, głównie w większych miastach.

Wstępne założenia Urzędu przewidują, że w przetargu dostępne będą cztery ogólnopolskie rezerwacje częstotliwości w zakresie 3600 - 3800 MHz, każda o szerokości 50 MHz. W ocenie UKE należy jednak rozważyć przeprowadzenie przetargu szerszego pasma, po 80 MHz, w zakresie częstotliwości 3480 - 3800 MHz.

Zobacz: Od 3,5 do 5 mld zł ma przynieść przetarg na częstotliwości 5G

W drugim przypadku tylko dwie rezerwacje byłoby ogólnopolskie i znajdowałyby się w zakresie 3640 - 3800 MHz, a dwie kolejne w zakresie 3480 - 3640 MHz miałyby ograniczenia terytorialne. Nie obejmowałyby gmin, na których obowiązują rezerwacje z terminem ważności dłuższym niż 4 lata od dnia ogłoszenia przetargu (lista gmin w załączniku na dole tekstu) oraz wymienionych w uwadze POL.48, załączniku nr 2 do Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości (również załącznik pod tekstem). Zakres częstotliwości 3400 - 3480 MHz zostałby przeznaczony na potrzeby użytkowania lokalnego.

Zobacz: 5G - UKE rozdysponuje pasmo 3,6 - 3,8 GHz w czerwcu 2020 roku

W pierwszym wariancie sprawa jest prosta - operatorzy dzielą między sobą identyczne pasmo niezbędne do budowy sieci 5G i każdy buduje ją według własnych możliwości. W drugiej sytuacji dwóch operatorów będzie w uprzywilejowanej pozycji.

Zobacz: Prezes UKE o normach PEM - bez ich zmiany nie będzie 5G, ani Internetu LTE

UKE zbiera opinie zainteresowanych podmiotów do 14 maja. Później powinniśmy poznać pierwsze decyzje dotyczące dalszych losów częstotliwości.

Zobacz: Lista gmin z obowiązującą rezerwacją
Zobacz: Uwaga POL. 48

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE

Przewiń w dół do następnego wpisu