DAJ CYNK

5G - UKE rozdysponuje pasmo 3,6 - 3,8 GHz w czerwcu 2020 roku

orson_dzi

Sprzęt

Urząd Komunikacji Elektronicznej zaprezentował wstępny plan działania dotyczący częstotliwości 3,6 - 3,8 GHz, które posłużą do uruchomienia w Polsce sieci 5G.

Punktem startowym dla prowadzenia jakichkolwiek działań dotyczących rozdysponowania częstotliwości sieci 5G będą zmiany w Prawie Telekomunikacyjnym. Te powinny wejść w życie na początku maja tego roku. Kolejnym krokiem będzie wszczęcie z urzędu postępowań dotyczących stwierdzenia braku możliwości dokonania rezerwacji częstotliwości na kolejny okres. W sumie takich postępowań będzie ok 37.

Zobacz: UKE bez narzędzi do rozdysponowania pasma 700 MHz. Senat przyjął poprawki dotyczące wdrożenia 5G w Polsce

Po ich zakończeniu UKE przygotuje projekty dokumentów i ogłosi konsultacje procedury selekcyjnej. Następnie odbędą się konsultacje trwające minimum miesiąc i trwająca drugie tyle analiza złożonych stanowisko i ew. zmiany w dokumentacji, a wyniki zostaną ogłoszone dzień po wprowadzeniu zmian.

W ciągu maksymalnie 21 dni od zakończenia konsultacji zostanie ogłoszona procedura selekcyjna, po czym przez minimum 45 dni będzie czas na składanie ofert. Następnie po ok 3 miesiącach zostaną ogłoszone wyniki procedury selekcyjnej.

Zobacz: Szybki Internet w telefonie zniknie w ciągu 3 lat, a sieć 5G w Polsce nigdy nie powstanie - ostrzega Instytut Łączności

Dokonanie rezerwacji częstotliwości w paśmie 3,6 - 3,8 GHz nastąpi w ciągu ok 30 dni od przewidywanego terminu ustalonego na czerwiec-lipiec 2020 roku.

Wspomniane pasmo posłuży do uruchomienia sieci 5G głównie w obszarach miejskich. Łatwo można je porównać do częstotliwości 2600 MHz, rozdysponowane w ramach aukcji LTE. To pasmo stosunkowo krótkiego zasięgu, które pozwala na osiągnięcie wysokich prędkości Internetu i idealnie nadaje się do wykorzystania w obszarach o gęstej zabudowie, w których występuje gęsta siatka nadajników sieci komórkowych. 

Zobacz: Exatel ma wizję sieci 5G w Polsce - wspólna sieć krajowa i konsorcjum z operatorami
Zobacz: Krzyczą, że 5G zabija i twierdzą, że mają dowody. Podsumowanie krakowskiego zlotu przeciwników 5G

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE; wł