DAJ CYNK

UKE bez narzędzi do rozdysponowania pasma 700 MHz. Senat przyjął poprawki dotyczące wdrożenia 5G w Polsce

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 9191

Senat przyjął poprawki w przepisach dotyczących częstotliwości sieci komórkowych. Prezes UKE dostał w związku z nimi szereg nowych kompetencji poza najważniejszą, dotyczącą częstotliwości 700 MHz. O niej zdecyduje Ministerstwo Cyfryzacji i wszystko to wygląda jak wstęp do długiego i pełnego zwrotów akcji serialu - sieć 5G w Polsce.

700 MHz w rękach Ministerstwa Cyfryzacji

Spór o częstotliwość 700 MHz przy wdrożeniu sieci 5G w Polsce pomiędzy Urzędem Komunikacji Elektronicznej, a Ministerstwem Cyfryzacji wygrywa Ministerstwo. W pierwszej wersji poprawek to prezes UKE miał decydować o cofnięciu lub odebraniu nadawcom telewizji naziemnej rezerwacji częstotliwości w paśmie 700 MHz i przekazaniu jej na potrzeby wdrożenia sieci 5G. Ministerstwo Cyfryzacji po burzliwych dyskusjach przeforsowało swoją wersję przepisów, w myśl których o paśmie zdecyduje tzw. specustawa.

UKE jest zdania, że specustawa nie jest złym pomysłem, ale jest na nią zdecydowanie za późno i to o dobre dwa lata. Urząd nie wierzy w zapewnienia Ministerstwa, że uda się ją przeforsować jeszcze w tej kadencji sejmu. Choć kto wie, nie takie rzeczy działy się już po nocach.

Zobacz: Exatel ma wizję sieci 5G w Polsce - wspólna sieć krajowa i konsorcjum z operatorami

Decyzja podważa niezależność UKE

To nie jest jednak jedyny przedmiot sporu. Nowe przepisy pozwalają ministrowi cyfryzacji w drodze rozporządzenia rozdysponować zasoby częstotliwości w użytku cywilnym lub cywilno-prawnym. UKE podkreśla, że takie rozporządzenie może doprowadzić do sytuacji, w której minister zarządzi wprowadzenie harmonogramu, który będzie niewykonalny dla Urzędu. To poważy niezależność UKE jako regulatora oraz może też podważać decyzje Urzędu w ew. sporach sądowych.

Zobacz: Zmiany w Prawie Telekomunikacyjnym nie obejmą zagospodarowania pasma 700 MHz na rzecz sieci 5G

Nowe kompetencje UKE

Nowe przepisy dają za to UKE możliwość zmiany rezerwacji częstotliwości w celu zwiększenia efektywności ich wykorzystania oraz możliwość zorganizowania aukcji, konkursu lub przetargu na częstotliwości nie tylko w sytuacji, kiedy Urząd wie o chęci ich nabycia. Może wystąpić sytuacja, w której np. czysto teoretycznie za kilka lat będzie wdrożona sieć 6G i potrzebna będzie do tego częstotliwość X. UKE będzie mógł rozdysponować ją w ramach aukcji z dużym wyprzedzeniem w momencie, kiedy operatory jeszcze nawet nie zaczęli się nią interesować. Warunkiem będzie wykorzystanie częstotliwości dopiero po jej udostępnieniu.

Zobacz: Szybki Internet w telefonie zniknie w ciągu 3 lat, a sieć 5G w Polsce nigdy nie powstanie - ostrzega Instytut Łączności

O co chodzi z 700 MHz?

Pasmo 700 MHz w kontekście sieci 5G w Polsce jest dla operatorów bardzo cenne. Podobnie jak w przypadku pasma 800 MHz przy okazji aukcji LTE. To pasmo o dużym zasięgu, które będzie podstawą działania np. urządzeń Internetu Rzeczy i które pozwoli na dotarcie z siecią 5G poza tereny miejskie, gdzie niemożliwa będzie budowa gęstszej siatki nadajników dla pasma 3,4 - 3,8 GHz.

Problem z tym pasmem polega jednak na tym, że obecnie działa na niej telewizja naziemna, nie tylko w Polsce. Kraje europejskie już zadeklarowały uwolnienie tej częstotliwości, podobnie jak Białoruś i Ukraina. Cały czas nie wiadomo jaka będzie decyzja Rosji, która milczy w tej sprawie i skutecznie blokuje całe przedsięwzięcie. I chyba nikt nie wierzy w to, że tak łatwo zdecyduje się nam w tej sprawie pomóc. 

Docierały do mnie też plotki o tym, że w paśmie 700 MHz w Rosji może działać nie tylko telewizja. Podobno w obecnej sytuacji wdrożenie sieci 5G w paśmie 700 MHz jest niemożliwe w całej wschodniej Polsce właśnie ze względu na fale płynące ze strony Rosji. Ciężko uwierzyć, że nadajniki telewizyjne (choć oczywiście pracujące z nieporównywalnie większą mocą niż nadajniki sieci komórkowej) tworzą aż taka "ścianę".

Czas pokaże jak sytuacja się rozwinie, ale jednego możemy być pewni - wdrożenie sieci 5G w Polsce będzie z całą pewnością bardzo ciekawe.

Zobacz: Krzyczą, że 5G zabija i twierdzą, że mają dowody. Podsumowanie krakowskiego zlotu przeciwników 5G

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PAP; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu