Zmiany w Prawie Telekomunikacyjnym nie obejmą zagospodarowania pasma 700 MHz na rzecz sieci 5G
Senat przyjął nowelizację Prawa Telekomunikacyjnego, ale z wyjątkiem zapisów dotyczących dalszego rozporządzania częstotliwością 700 MHz na potrzeby sieci 5G. Wygląda na to, że dalsze losy pasma mogą być bardzo ciekawe, a perypetie z nim związane będziemy obserwować przez długi czas.

Nowelizacja Prawa Telekomunikacyjnego miała dać prezesowi UKE kompetencje do cofnięcia lub odebrania nadawcom telewizji naziemnej rezerwacji częstotliwości w paśmie 700 MHz i przekazania jej na potrzeby przyszłej budowy sieci 5G. Prezes UKE miał mieć możliwość skorzystania z tych kompetencji wyłącznie w momencie, kiedy zmiana byłaby wymagana przez zobowiązania międzynarodowe lub akty prawne Unii Europejskiej i chciał z nowym kompetencji skorzystać jeszcze w tym roku.
Wyłączenie tego zapisu ze zmian nie spodobało się UKE:



Urząd jest przeciwny - to jest dla nas kluczowa nowa kompetencja, my o tę kompetencję zabiegaliśmy bardzo długo i to jest jeden z filarów tej nowelizacji
- powiedziała przedstawicielka UKE podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury.
Ministerstwo Cyfryzacji było innego zdania i rozdysponowanie pasma 700 MHz miałoby odbyć się za pomocą tzw. specustawy. UKE sprzeciwia się tej decyzji mówiąc, że zagraża ona niezależności Urzędu jako regulatora rynku i jego ew. pominięcie w procesie przydzielania pasma może skutkować paraliżem rynku. Dodatkowo decyzja może w przyszłości podważać stanowisko prezesa UKE w sprawach sądowych.
Zobacz: Nowelizacja Prawa Telekomunikacyjnego: zmiany w zakresie Premium Rate i nowa forma zawierania umów
Ministerstwo Cyfryzacji swoją decyzję komentuje tym, że zasady refamingu pasma 700 MHz nie zostały jeszcze ustalone. Dodatkowo nadawcy radiowi i telewizyjni chcą zapewnienia, że cały proces nie obciąży ich finansowo oraz nie wpłynie na spadek oglądalności programów. A to może nastąpić w momencie, kiedy zmiana częstotliwości wiązałaby się ze zmianą systemu nadawania.
Jak informuje portal TELKO.IN, z nieoficjalnych informacji wynika, że Ministerstwo Cyfryzacji chciałoby wprowadzić specustawę dotyczącą pasma 700 MHz w obecnej kadencji sejmu, a do rozdysponowania pasma miałoby dojść dopiero w połowie 2022 roku.