DAJ CYNK

5G albo dokładne prognozy pogody - ostrzega NOAA

20.05.2019

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 6918

Ważne 1

1

Amerykańscy urzędnicy stoją przed pytaniem, co by wybrali - szybką sieć komórkową czy dokładne prognozy pogody. Od odpowiedzi na to pytanie zależy decyzja o tym, czy sprzedać więcej zasobów widma radiowego, czy też lepiej trzymać stronę meteorologów, którzy twierdzą, że taki ruch może wywołać chaos w amerykańskim prognozowaniu pogody.

W ubiegłym tygodniu Neil Jacobs, pełniący obowiązki szefa NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration, Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery) powiedział, że zakłócenia ze strony telefonii komórkowej 5G mogą o 30% zmniejszyć dokładność prognoz pogody. To jest równoważne jakości prognoz sprzed czterech dekad. 

- Jeśli spojrzymy wstecz, aby zobaczyć, kiedy dokładność naszych prognoz była o około 30% mniejsza niż obecnie, to wrócimy do roku 1980.

- powiedział Jacobs dla senackiej podkomisji ds. środowiska

Obniżenie dokładności prognoz pogody szczególnie mogliby odczuć mieszkańcy amerykańskiego wybrzeża, którzy żyją w strefie nawiedzanej przez huragany. Zmiany, przed którymi ostrzega NOAA, mogłyby doprowadzić do błędnego przewidywania drogi, którą takie huragany będą się przemieszczać.

Zobacz: Lustro mierzące ciśnienie krwi, Alexa rozumiejąca mowę psa i smartwatch wykrywający skutki trzęsienia ziemi - Nokia Innovation Day 2019
Zobacz: Protest przeciwko sieci 5G w Polsce był smutny. Teorie o szkodliwym PEM wybrzmiały w sejmie
Zobacz: Ookla przygotowała interaktywną mapę sieci 5G na świecie

W marcu amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC, Federal Communications Commission) rozpoczęła licytację pasma o częstotliwości 24 GHz z przeznaczeniem dla sieci bezprzewodowych, pomimo sprzeciwu naukowców z NOAA, NASA (National Aeronautics and Space Administration, Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) i American Meteorological Society (Amerykańskie Towarzystwo Meteorologiczne). Senatorowie Ron Wyden i Maria Cantwell napisali do przewodniczącego FCC Ajita Pai, prosząc Komisję o opóźnienie aukcji i powstrzymanie firm przed korzystaniem z pasma 24 GHz do czasu znalezienia rozwiązania.

Jordan Gerth, meteorolog badawczy z University of Wisconsin, bada ten problem jako członek grupy w American Meteorological Society. Według jego wypowiedzi, decyzja FCC w sprawie przydziału pasma 24 GHz firmom telekomunikacyjnym stawia pod ścianą prognostyków pogody. Jest to spowodowane tym, że para wodna emituje słaby sygnał w atmosferze o częstotliwości 23,8 GHz, czyli bardzo blisko sprzedawanemu zakresowi częstotliwości. Satelity, takie jak GOES-R NOAA i European MetOp, monitorują tę częstotliwość w celu zbierania danych, które są wykorzystywane w modelach prognozowania nadchodzących burz i innych zjawisk pogodowych.

GOES-R NOAA (źródło: noaa.gov)

Jednym z możliwych sposobów rozwiązania problemu, jaki proponuje Gerth, jest zmniejszenie mocy emitowanej przez nadajniki 5G tak, aby nie zagłuszały wrażliwych czujników umieszczonych na satelitach. NOAA i NASA chcą ograniczeń hałasu elektromagnetycznego ze strony urządzeń 5G bliskich tym, który są akceptowane przez Unię Europejską i Światową Organizację Meteorologiczną.

Zobacz: Rosja ostrzega przed eksperymentem na ludzkości, czyli siecią 5G. Czy nie brzmi to znajomo?
Zobacz: UKE przedstawia wstępne założenia dotyczące przetargu częstotliwości 5G
Zobacz: Prezes UKE o normach PEM - bez ich zmiany nie będzie 5G, ani Internetu LTE

Według amerykańskich meteorologów, to co proponuje FCC spowoduje 77% utratę danych zbieranych przez satelity NOAA. Eksperci z obu agencji są obecnie w trakcie szukania kompromisowego rozwiązania, które zadowoli każdą ze stron. Gdy jednak ten problem zniknie, pojawi się następny. FCC planuje przeprowadzić w przyszłości aukcje na pasma radiowe z zakresów, które znajdują się w pobliżu tych używanych do wykrywania deszczu i śniegu (36-37 GHz), temperatury powietrza w atmosferze (50,2-50,4 GHz) oraz chmur i lodu w powietrzu (80-90 GHz).

Cena za wystawione na sprzedaż paska z zakresu 24 GHz wynosi łącznie prawie 2 mld dolarów, a aukcja nadal trwa.

Źródło tekstu: wired.com

Przewiń w dół do następnego wpisu