DAJ CYNK

Norwegia pozwoli firmie Huawei zbudować sieć 5G

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 7179

Jeszcze w styczniu 2019 roku, a więc zanim na dobre rozgorzała wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a firmą Huawei, rząd Norwegii wyrażał swoje wątpliwości, czy chiński producent powinien uczestniczyć w budowie sieci 5G w tym kraju. Teraz jednak Norwegowie wyzbyli się tych wątpliwości, a Huawei otrzymał zielone światło.

Zobacz: Huawei ponownie oferuje Stanom Zjednoczonym pomoc w budowie sieci 5G
Zobacz: Z Huaweiem chce wspołpracować ponad 130 amerykańskich firm. Żadna nie dostała na to zgody

Jak podaje Reuters, minister gabinetu Nikolai Astrup, który kieruje procesami cyfryzacji w rządzie Norwegii, stwierdził, że Huawei ma swobodę działania w tym kraju. Tą decyzją Norwegia odrzuciła apele Stanów Zjednoczonych, skierowane do państw NATO, by zablokować Huaweia w procesie budowy sieci 5G.

- Rozmawiamy z firmami na temat bezpieczeństwa, ale wybór dostawców zależy już od samych firm     -  powiedział Nikolai Astrup. - Nie stosujemy żadnych zakazów wobec jakikolwiek dostawców w Norwegii.

Zobacz: Norwegia rozważa rezygnacje z usług Huaweia przy budowie sieci 5G. Portugalia jest innego zdania

W styczniu minister sprawiedliwości Tor Mikkel Wara powiedział, że Norwegia rozważa objęcie Huaweia zakazem

- Podzielamy te same obawy co USA i Wielką Brytanię, a mianowicie szpiegostwo podmiotów prywatnych i państwowych w Norwegii - stwierdził wówczas Wara.

Wtedy też pojawiła się sugestia, że Norwegia przyjmie wobec chińskiego producenta dokładnie tę samą strategię, co Stany Zjednoczone. Ostatecznie jednak do tego nie doszło.

Zobacz: Huawei: 23% wzrostu przychodów, ale mogło być o wiele lepiej...
ZobaczWielka Brytania: „Brak technicznych podstaw” zakazu dla Huawei

Z takiej obrotu spraw na pewno ucieszy się największy norweski operator Telenor, który jeszcze w tym roku zamierza wybrać dostawcę infrastruktury 5G, by w 2020 roku rozpocząć świadczenie komercyjnych usług w sieci piątej generacji. Telenor poza Norwegią działa też pod różnymi szyldami w kilku innych krajach Europy i Azji. Z Huaweiem związany jest od 2009 roku, gdy zawarł z nim pierwszy duży kontrakt. Jak ocenia Reuters, to właśnie to porozumienie przyczyniło się do globalnej ekspansji Chińczyków. Teraz Huawei ma duże szanse na zawarcie kontraktu na 5G.

Źródło zdjęć: Pixabay.com

Źródło tekstu: Reuters

Przewiń w dół do następnego wpisu