DAJ CYNK

Nielimitowany internet w Tarczy Antykryzysowej 2.0. W jakiej sytuacji i dla kogo?

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 12394

Nielimitowany internet w Tarczy Antykryzysowej 2.0.

Rząd pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami tzw. Tarczy Antykryzysowej. Wśród zapowiedzi pojawił się nielimitowany, w domyśle darmowy, internet. Oczywiście nie w każdej sytuacji, a jedynie w ściśle określonych zastosowaniach. Projekt zakłada także przyspieszenie cyfryzacji i zwiększenie nakładów na e-usługi. 

Zobacz: Dane lokalizacyjne od operatorów na żądanie premiera, czyli Tarcza Antykryzysowa 2.0

Z opublikowanego dzisiaj przez KPRM komunikatu wynika, że trwają prace obejmujące kolejne ułatwienia dla firm, rolników, szkół, poczty i urzędów. Wśród licznych pomysłów pojawiła się też zapowiedź nielimitowanego internetu.

Dla kogo internet bez limitów?

Projekt zakłada, że nielimitowany internet dostępny byłby dla osób korzystających z telefonu komórkowego podczas przeglądania publicznych stron internetowych. Dotyczy to m.in.:

  • stron w domenie gov.pl,
  • usług umożliwiających zdalną diagnostykę medyczną,
  • usług e-learningu umożliwiających zdalną pracę nauczycieli i uczniów.

Podobne pomysły pojawiały się już wcześniej. Jarosław Gowin, jeszcze przed ostatnimi zawirowaniami politycznymi i złożeniem dymisji, poinformował, że zwrócił się do operatorów sieci komórkowych w Polsce o przyznanie bezpłatnego dostępu do internetu mobilnego dla studentów i doktorantów. Operatorzy zaczęli sami wdrażać podobne oferty, a o projekcie rządowym zrobiło się cicho. Teraz pojawia się w nowej formie w projekcie Tarczy.

Zobacz: Darmowy internet mobilny dla studentów i doktorantów - propozycja Jarosława Gowina

Przyspieszenie cyfryzacji

W zapowiedziach nowelizacji Tarczy Antykryzysowej pojawiła się także szybsza realizacja Funduszu Szerokopasmowego i Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Rząd  zapowiada, że jeszcze w tym roku uruchomi Fundusz Szerokopasmowy, dzięki któremu obywatele zyskają dostęp do podstawowych e-usług społecznych. Pierwotnie program miał ruszyć dopiero w 2021 roku.

Ponadto, jak wynika z najnowszych deklaracji rządu, dzięki nowym zmianom w prawie placówki ochrony zdrowia otrzymają dostęp do szybkiego internetu, a także sprzęt, który umożliwi im prowadzenie zdalnej diagnostyki medycznej. Podobne wsparcie zyskają seniorzy czy osoby niepełnosprawne. Mają oni otrzymać dostęp do urządzeń oraz usług, dzięki którym będą mogli wykonywać codzienne aktywności – jak choćby korzystanie z usług ochrony zdrowia w sposób zdalny. Na to wsparcie ma być przekazana jednorazowa dotacja z budżetu państwa w wysokości 87 mln zł.

Zobacz: Grarantanna Cup: turniej e-sportowy Ministerstwa Cyfryzacji. Nagrody o wartości 50 tys. zł i pracownie dla szkół

Przyspieszeniu ulegnie także rozwój Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, co ma zapewnić, że wszyscy obywatele na równych zasadach będą mogli korzystać z dostępu do internetu. KPR obiecuje także wyposażenie szkół w sprzęt komputerowy i inne urządzenia multimedialne oraz oprogramowanie do prowadzenia zajęć zdalnych.

Zobacz: ProteGO – polska aplikacja, która przez Bluetooth będzie monitorować możliwe zagrożenie koronawirusem. Dla programistów kod źródłowy
Zobacz: Kwarantanna domowa - aplikacja dla tych, którzy muszą zostać w domu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: KPRM

Przewiń w dół do następnego wpisu