DAJ CYNK

Kwarantanna domowa - aplikacja dla tych, którzy muszą zostać w domu

Marian Szutiak

Aplikacje

Kwarantanna domowa aplikacja Ministerstwo Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło aplikację, której celem jest szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną. Kwarantannę domową można pobrać na urządzenia z Androidem oraz systemem iOS.

Aplikacja Kwarantanna domowa to narzędzie umożliwiające potwierdzenie miejsca, w którym przebywamy, podstawową ocenę naszego stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Program umożliwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.A zamiast czekać na wizytę policjantów, można wysłać zdjęcie. Aplikacja jest dostępna do pobrania w sklepach Google Play (Android) oraz App Store (iOS).

Zobacz: Netflix obniży jakość wideo w Europie
Zobacz: [Aktualizacja] Salony operatorów w centrach handlowych - czy będą otwarte?

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Każdego dnia rośnie liczba osób objętych kwarantanną domową. To Polacy, którzy wrócili z zagranicy, ale i osoby, które miały kontakt z ludźmi zarażonymi koronawirusem. Z kwarantanną wiążą się pewne obowiązki, takie między innymi jak zakaz opuszczania miejsca, w którym ją odbywamy. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo nam wszystkim, zarówno osobom objętym kwarantanną, jak i ich bliskim, czy sąsiadom.

Aby to bezpieczeństwo było skutecznie zapewnione, policjanci sprawdzają miejsca pobytu osób przebywających w kwarantannie. Za złamanie kwarantanny może być nałożony mandat do 5 tysięcy złotych. Jak twierdzi Ministerstwo Cyfryzacji, nie chodzi jednak o to, by karać, lecz by kwarantanna i dotykające nas wszystkich restrykcje skutecznie zatrzymały rozprzestrzenianie się wirusa. Jednocześnie bardzo ważne jest wsparcie dla osób w kwarantannie.

Aplikacja Kwarantanna domowa ma ułatwić realizację obu celów, bezpieczeństwa i lepiej adresowanego wsparcia.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: wracamy z zagranicy i wjeżdżamy do Polski. Od razu, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, zostajemy objęci obowiązkową 14-dniową kwarantanną domową. W praktyce wygląda to tak, że na granicy wypełniamy tzw. kartę lokalizacyjną, w której wpisujemy swoje dane, w tym m.in. adres (pod którym przejdziemy kwarantannę) oraz nasz numer telefonu.

Najważniejsze, aby w trakcie kwarantanny stale przebywać we wskazanym miejscu. To kwestia nie tylko odpowiedzialności, ale i solidarności. Wszystkim nam powinno zależeć na swoim i naszych bliskich zdrowiu.

- wyjaśnia resort cyfryzacji

Czy na pewno…?

W weryfikacji przestrzegania zasad kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji. W czasie jej odbywania mogą nas odwiedzić w dowolnym momencie. Dzięki aplikacji Kwarantanna domowa możemy ułatwić im pracę.

- Najlepiej zrobić to od razu po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny. Nasza aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Stworzyliśmy ją we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie. Można ją znaleźć w sklepach Google Play lub App Store. 

- powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji

Po zainstalowaniu aplikacji krótką chwilę po wypełnieniu formularza lokalizacyjnego, może się okazać, że dane nie dotarły jeszcze do rządowego systemu. Warto wtedy poczekać 2-3 godziny i spróbować ponownie. Aplikację aktywuje się za pomocą numeru telefonu. Konto użytkownika zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu otrzymanego w wiadomości SMS.

WAŻNE! Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.

Zaraz po aktywacji aplikacji użytkownik dostanie zadanie… Jakie? Zrobienie sobie zdjęcia. Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne, która przyda się później.

Selfie z ręki

Aplikacja aktywowana. Co dalej? Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób - które zainstalowały i aktywowały aplikację - będą SMS-em wysyłane prośbę o wykonanie zadania. Bardzo prostego i zawsze takiego samego. Zrobienia selfie.

Dzięki geolokalizacji oraz systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże w tym zdjęcie referencyjne zrobione przy aktywacji. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie.

- Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie  będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji. Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane.

- zapewnił szef resortu cyfryzacji

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMS-a. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia, będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Praktyczna rada: korzystając z aplikacji nie zapominajmy o tym, aby nasz telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone. Należy też sprawdzać SMS-y.

Zobacz: Polska szkoła w czasach koronawirusa - poligon doświadczalny
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza uczniów na Grarantannę

Aplikacji ma zapewnić również szybki dostęp do niezbędnych informacji, pomocnych w czasie kwarantanny. Aplikacja daje też między innymi możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach mogą dostarczać leki lub artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym.  

W najbliższych dniach do aplikacji będą dodawane kolejne funkcjonalności. Ministerstwo Cyfryzacji chce, aby jak najwięcej osób objętych kwarantanną z niej korzystało, dla swojego i naszego bezpieczeństwa.

W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię - 22 165 57 44.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu