DAJ CYNK

Apple zapłaci Irlandii 13 mld euro zaległego podatku

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5725

Od początku przyszłego roku amerykański gigant zacznie spłacać zaległy podatek w Irlandii, z którego został bezprawnie zwolniony.Od początku przyszłego roku amerykański gigant zacznie spłacać zaległy podatek w Irlandii, z którego został bezprawnie zwolniony.

W ubiegłym roku Komisja Europejska stwierdziła, że umowa pomiędzy firmą Apple i Irlandią, dotycząca ulg podatkowych, była nielegalna i amerykańska firma musi oddać 13 mld euro zaległego podatku. Ponieważ rząd Irlandii nie wykazał szczególnej chęci, by te pieniądze odzyskać, Komisja Europejska skierowała w październiku tego roku sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jak podaje The Wall Street Journal, Apple jednak zacznie spłacać należność od początku 2018 roku.

Zarówno Irlandia, jak i Apple, byli przeciwni decyzji Komisji Europejskiej. Władze Irlandii stwierdziły wręcz, że Unia Europejska przekroczyła swój autorytet i niektóre z przepisów prawa kraju zostały złamane, podczas gdy Apple utrzymywało, że kwota do spłaty, o której mowa, została przeszacowana. Rząd Irlandii oraz Apple nadal zamierzają odwoływać się od orzeczenia Komisji Europejskiej, a pieniądze będą tymczasowo zbierane w funduszu powierniczym. Irlandia oświadczyła, że negocjowanie warunków tego funduszu było tym, co wstrzymało zbieranie pieniędzy. Komisja Europejska jednak oświadczyła, że działania podjęte przeciwko Irlandii za nieprzestrzeganie orzeczenia z 2016 roku będą kontynuowane, dopóki pieniądze nie zostaną zebrane w całości.

Jak poinformował Paschal Donohoe, minister finansów Irlandii, Apple ma zacząć przekazywać pieniądze do funduszu w pierwszym kwartale 2018 roku.

Zobacz: Komisja Europejska: Apple zapłaci 13 mld euro zaległego podatku
Zobacz: Irlandia nie chce zwrotu zaległego podatku od Apple'a
Zobacz: Sprawa zaległych podatków Apple'a w Irlandii trafia do Trybunału Sprawiedliwości UE

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: The Wall Street Journal, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu