Komisja Europejska: Apple zapłaci 13 mld euro zaległego podatku

Komisja Europejska ustaliła, że Irlandia przyznała firmie Apple nienależne korzyści podatkowe na kwotę do 13 mld euro.

Arkadiusz Dziermański (orson_dzi)
25
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Komisja Europejska: Apple zapłaci 13 mld euro zaległego podatku

Komisja Europejska ustaliła, że Irlandia przyznała firmie Apple nienależne korzyści podatkowe na kwotę do 13 mld euro.

Niezgodna z prawem pomoc Irlandii dla Apple'a była oparta na dwóch interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego, wydanych w 1991 i 2007 roku. Dzięki dwóm spółkom zarejestrowanych w Irlandii - Apple Sales International oraz Apple Operations Europe, firma mogła w prosty sposób omijać obowiązek płacenia podatków. Jak to działało?

Spółka Apple Sales International zajmowała się sprzedażą produktów Apple'a na terenie Irlandii. Kupujący, w momencie nabycia sprzętu, zawierali umowę kupna z Apple Sales International. Spółka zostawiała u siebie tylko część dochodów. Reszta była przekazywana, no podstawie "porozumienia o podziale kosztów" zawartego z Apple Inc. do "siedziby głównej". Siedziba była nią jedynie z nazwy, ponieważ nie ma żadnych biur, ani nawet pracowników. Jej działania opierają się głównie na sporadycznych posiedzeniach zarządu. Dla przykładu, w 2011 roku zyski Apple Sales International wyniosły 16 mld euro. 15,95 mld zostało przekazane do "siedziby głównej" i nie podlegało opodatkowaniu, reszta, czyli zaledwie 50 mln podlegało opodatkowaniu. Podobnie działała spółka Apple Operations Europe, która zajmowała się produkcją niektórych linii komputerów.

W ocenie Komisji Europejskiej takie działanie jest niezgodne z zasadami pomocy państwa, ponieważ pozwoliło Apple zapłacić znacznie niższe podatki niż te płacone przez inne przedsiębiorstwa. Irlandia musi teraz odzyskać niezgodną z prawem pomoc w kwocie 13 mld euro, wraz z odsetkami. Apple i tak może mówić o szczęściu w tej sytuacji. Komisja może nakazać odzyskanie niezgodnej z prawem pomocy państwa jedynie za okres 10 lat poprzedzających pierwsze wezwanie w sprawie prowadzonego dochodzenia. To miało miejsce w 2013 roku.

Dalsza część tekstu pod wideo