Alphabet, czyli Google, składa ofertę kupna Fitbita

Potwierdzają się wcześniejsze doniesienia z września - Google chce przejąć Fitbita. Formalny właściciel Google’a - Alphabet Inc - złożył ofertę nabycia amerykańskiego producenta urządzeń elektroniki noszonej.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Alphabet, czyli Google, składa ofertę kupna Fitbita
Dalsza część tekstu pod wideo

Pierwszy raz o sprawie pisał we wrześniu Reuters, wtedy jednak doniesienia brzmiały bardzo enigmatycznie. Teraz ta sama agencja informuje o nowych faktach - firma nadrzędna wobec Google, czyli Alphabet Inc, złożyła ofertę kupna Fitbita.

Źródło Reutersa podaje, że wciąż nie ma pewności, że negocjacje między Alphabet Inc a Fitbitem doprowadzą do jakiejkolwiek umowy. Informator agencji chce przy tym pozostać całkowicie w cieniu, bo sprawa jest poufna. Wciąż więc pozostaje wiele wątpliwości, na przykład nieznana jest dokładna ceny, jaką Alphabet zaoferował za Fitbita. Obydwie firmy cały czas milczą w tej sprawie, odmawiając oficjalnych komentarzy.

Po co Google’owi kupno Fitbita? Sprawa wydaje się oczywista - rynek elektroniki noszonej - opasek i smart zegarków - nieustannie rośnie, jednak Google nie odnosi na nim sukcesów. System Wear OS mimo niesamowitego potencjału wciąż pozostawia wiele do życzenia, jeżeli chodzi o płynność i niezawodność. Google’owi nie udało się też stworzyć własnego Pixel Watcha, który miał stanowić konkurencję dla zegarka Apple. 

Fitbit w swoim czasie doskonale radził sobie na rynku elektroniki noszonej - na tyle dobrze, że kupił firmę Pebble, jednego z najbardziej innowacyjnych producentów smart zegarków. W tym roku Fitbit zaczął jednak tracić udziały na rynku, które przejmują chińskie firmy Xiaomi i Huawei, produkujące dobrej jakości opaski i zegarki. Rok 2019 jest dla Fitbita wyjątkowo słaby - jego zegarek Versa Lite okazał się rynkową porażką, co przyczyniło się do o wiele słabszych przychodów firmy. Prognozy na przyszłość nie są optymistyczne.

W tej sytuacji przejęcie Fitbita przez Google'q może okazać się korzystne dla obydwu firm - Fitbit przetrwa na trudnym rynku, a Google’wi w końcu może uda się podjąć walkę na rynku elektroniki noszonej.