UKE: aukcja 5G w czterech blokach po 80 MHz

Jak informuje portal Telko.In, Urząd Komunikacji Elektronicznej zaprezentował swoją wizję podziału częstotliwości w nadchodzącej aukcji 5G. UKE bez zmian chce zaoferować cztery bloki o szerokości 80 MHz. Operatorzy chcieliby 100 MHz, ale na to będą musieli poczekać.

Arkadiusz Dziermański (orson_dzi)
12
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
UKE: aukcja 5G w czterech blokach po 80 MHz

O co chodzi z tymi szerokościami?

Szerokość pasma ma znaczenie w myśl proste zasady - im szerzej, tym efektywnie można je wykorzystać. Jako, że sieć 5G obok wysokich prędkości ma oferować również dużą pojemność, to zdaniem operatorów najefektywniejsze wykorzystanie częstotliwości dałyby bloki o szerokości 100 MHz.

Dalsza część tekstu pod wideo

UKE chce jednak pozostawić jeden wolny blok o szerokości 80 MHz, który byłby wykorzystywany do testów sieci 5G oraz przez lokalne podmioty. A tych jest bardzo dużo (19 tys.), o czym możecie przeczytać w poniższym odnośniku.

W przyszłości wolny blok 80 MHz zostałby rozdysponowany operatorom, tak aby ich pasma mogły się poszerzyć do 100 MHz. Nastąpiłoby to zapewne nie wcześniej niż w 2023 roku. Choć niektóre rezerwacje w tym bloku są bardzo odległe i kończą się aż w 2029 roku.

UKE podał też wstępne plany podziału pasma 26 GHz. I tutaj możemy powiedzieć, że szerokość ma znaczenie. Z dostępnego pasma o szerokości 3000 MHz Urząd chce na początek rozdysponować 1200 MHz, zapewne w podziale na cztery części.

Blok bloku nierówny

Nie jest tak, że spośród tych czterech bloków o szerokości 80 MHz każdy jest identyczny i można je dowolnie podzielić. Teoretycznie najcenniejszy jest blok A, bo pokrywa największą liczbę gmin (92,1%, dla porównania blok D już tylko 72,8%). Ale każda z czterech części tortu ma swoje ograniczenia terytorialne. Mniejsze lub większe.

Stan na 1 stycznia 2020 roku wygląda następująco:

UKE: aukcja 5G w czterech blokach po 80 MHz

Oczywiście w kolejnych latach spora część rezerwacji wygasa, ale rozgrywka będzie bardzo ciekawa. Zapewne każdy operator ma już ustalony jakiś plan dotyczący inwestycji na konkretnych obszarach.

Aukcja jak w przypadku LTE? Oby nie w każdym aspekcie

Zasady aukcji 5G mają być takie same jak w przypadku aukcji LTE. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że z wyłączeniem podmiotów sztucznie podbijających ceny bloków, jak miało to miejsce w przypadku spółki NetNet. Mechanizm licytowania będzie identyczny. Aukcja trwa do momentu, w którym przestaną pojawiać się kolejne oferty licytujących. Wpływy z aukcji mają wynosić minimum 1 mld złotych. Date startu nie jest jeszcze znana, ale szacuje się, że będzie to końcówka grudnia lub początek stycznia.