DAJ CYNK

Polska sieć światłowodowa w ponad 2 mln gospodarstw domowych. Sprawdź na mapie zasięg

Mieszko Zagańczyk

Taryfy, promocje, usługi

Polska sieć światłowodowa w ponad 2 mln gospodarstw domowych. Sprawdź na mapie zasięg

Do ponad 2 mln gospodarstw domowych z terenów wykluczonych cyfrowo zostanie doprowadzony internet światłowodowy. Jest to ponad trzykrotnie więcej, niż zakładano na początku, gdy powstawały zarysy projektu. Dzięki uruchomionemu pilotażowi usługi geolokalizacyjnej każdy może sprawdzić na jakim etapie prac, w danej miejscowości, znajduje się przyłącze sieci szerokopasmowej.

Zobacz: Światłowód Plusa w praktyce. Jak sprawdza się w codziennym użytkowaniu?

Dzięki inicjatywie Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) powstaje infrastruktura telekomunikacyjna o wartości około 1,4 mld euro, z czego około 0,8 mld euro to wartość dofinansowania z funduszy europejskich. CPPC finansuje budowę infrastruktury telekomunikacyjnej zapewniającej dostęp do szybkiego Internetu, w szczególności na słabo zaludnionych obszarach, z dala od dużych aglomeracji.

Na inwestycjach skorzystają przede wszystkim tereny, które były pod tym względem szczególnie zaniedbane, około 70% gospodarstw domowych objętych dotychczasowymi projektami znajduje się w miejscowościach poniżej 5 tys. mieszkańców, w których operatorom nie opłacało się budować sieci z dostępem do szybkiego Internetu.  

Wojciech Szajnar, Dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa

Zobacz: Światłowód Plusa i IPTV Cyfrowego Polsatu po 3 miesiącach - gra warta świeczki?

Tworząc zarysy programu wyeliminowania terytorialnych różnic w dostępie do szerokopasmowego internetu, jego pomysłodawcy zakładali, że dotrą do 700 tys. gospodarstw domowych. Ostatecznie udało się zwiększyć tę liczbę i włączyć do projektu ponad 2 mln gospodarstw domowych. CPPC zakłada, że dzięki nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 uda się wyeliminować wszystkie białe plamy.

Zobacz: Orange Światłowód ma już pół miliona klientów
Zobacz: Netia: szybszy i bezpieczny internet, pakiety TV i TIDAL…

Wyszukiwarka z mapą inwestycji w rozwój szerokopasmowego internetu została zbudowana we współpracy z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii dzięki projektowi Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej, który został sfinansowany ze środków II osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Link do mapy dostępny jest poniżej.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Centrum Projektów Polska Cyfrowa

Przewiń w dół do następnego wpisu