DAJ CYNK

5G w paśmie 26 GHz w Orange, Play i T-Mobile za trzy lata. Plus milczy

Mieszko

Taryfy, promocje, usługi

W lipcu UKE ogłosił konsultacje dotyczące wykorzystania pasma 26 GHz oraz innych pasm milimetrowych na potrzeby 5G. Trzej operatorzy infrastrukturalni – Orange, Play i T-Mobile – przekazali urzędowi swoje stanowiska w tej sprawie. Wynika z nich, że prawdziwe 5G z szybkościami rzędu kilku gigabitów ruszą w Polsce najwcześniej w 2022 roku lub, co bardziej prawdopodobne, w 2023 roku.

Urząd Komunikacji Elektronicznej, biorąc pod uwagę prace związane z przyszłym wykorzystaniem pasm milimetrowych na potrzeby 5G, a szczególnie pasma 26 GHz (24,25-27,5 GHz), zwrócił się do przedstawicieli rynku oraz wszystkich zainteresowanych o wyrażenie swoich uwag i oczekiwań dotyczących sposobu wykorzystania tych zakresów. 

Zobacz: UKE: konsultacje w sprawie wykorzystania w 5G pasma 26 GHz oraz innych pasm milimetrowych
Zobacz: UKE: decyzja o terminie aukcji 5G jeszcze nie zapadła

Jak ujawnił w oficjalnym komunikacie UKE, w wyniku konsultacji wpłynęły stanowiska złożone przez następujących przedstawicieli rynku i organizacje: 

 1. P4 sp. z o.o. 
 2. EXATEL S.A. 
 3. Viasat Inc. 
 4. GSA (Global mobile Suppliers Association) 
 5. Stowarzyszenie Słyszeć bez granic 
 6. Netia S.A. 
 7. T-Mobile Polska S.A. 
 8. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji 
 9. Orange Polska S.A. 
 10. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji 
 11. Instytut Spraw Obywatelskich 

Trzydzieści trzy stanowiska złożyły również osoby fizyczne. Na liście zabrakło Polkomtela i sieci Plus, ale jest za to należąca do tej samej Grupy Polsat Netia.

Zobacz: [Aktualizacja] Plus na kartę: koniec usługi „Premia za częste zasilenia

Play: 26 GHz jako szerokopasmowy internet

Play określił planowany termin wdrożenia pasma 26 GHz na lata 2022-2023. Operator przewiduje, że będzie ono wykorzystywane do świadczenia usług 5G, głównie na potrzeby usług typu eMBB, zaawansowanych zastosowań smart city oraz rozwiązań stosowanych w przemyśle. W ocenie Play rozwój komercyjnego zapotrzebowania na tego typu usługi wymaga jeszcze co najmniej 2-3 lat.

Play pisze w swoim stanowisku, że w przypadku implementacji sieci 5G z zastosowaniem pasma 26 GHz, struktura sieci będzie w pierwszym etapie rozwoju przypominać niewielkie klastry komórek składające się z kilku, kilkudziesięciu stacji bazowych, które wraz z upływem czasu będą się rozrastać, tworząc ciągłą warstwę, oferującą dostęp do pasma 26 GHz na dużych obszarach. Jednym z zastosowań pasma 26 GHz jest również stały szerokopasmowy dostęp do internetu FWA (Fixed Wireless Access) jako substytut dostępu światłowodowego, którego z różnych przyczyn nie można zapewnić na obszarach słabo zaludnionych.

Zobacz: Koniec usługi „Dzień bez limitu” w Play Internet na Kartę

T-Mobile: jedna z wielu warstw, ale dopiero po 2024 r.

T-Mobile rekomenduje rozdysponowanie pasma 26 GHz (pasmo n258) po 2022-2023 roku. Zdaniem operatora, termin ten wynika z braku obecnie odpowiednio dojrzałego i stabilnego sprzętu oraz oprogramowania do zastosowań komercyjnych, jak również braku popytu rynkowego na te rozwiązania. Przewidywane terminy szerszej komercyjnej dostępności sieci i urządzeń abonenckich T-Mobile określa najwcześniej na lata 2023-2024. Zdaniem T-Mobie pasmo 26 GHz w 5G będzie stanowiło jedną z wielu warstw, która posłuży m.in. do zapewnienia lokalnie dodatkowej pojemności i przepustowości w miejscach o zwiększonym zapotrzebowaniu ruchowym.

Zobacz: T-Mobile Go! - nowa oferta na kartę

Orange chce pasma 3,6 GHz

Orange udzieliło nieco innej odpowiedzi. Zdaniem tego operatora z punktu widzenia rozwoju rynku 5G, obecnie najważniejsze jest sprawne przeprowadzenie procesu alokacji pasma 3,6 GHz, a dyskusja o paśmie 26 GHz czy jakimkolwiek innym zakresie spektrum możliwym do świadczenia usług 5G nie powinna spowolnić tego procesu. Orange jest zdania, że opóźnienie wdrożenia 5G w paśmie 3,6 GHz, które przez kilka najbliższych lat będzie stanowić zarówno warstwę pokryciową, jak i pojemnościową, będzie miało negatywne konsekwencje zarówno dla operatorów, klientów oraz całej gospodarki. 

Zdaniem pomarańczowego operatora, pasmo 26 GHz powinno być rozdystrybuowane nie wcześniej niż w 2022 roku. W ocenie Orange Polska, pasmo 26 MHz będzie wykorzystywane do świadczenia usług zarówno dla użytkowników stacjonarnych, jak i mobilnych. W pierwszej fazie pasmo będzie używane głównie na potrzeby rozwiązań stacjonarnych typu FWA

Zobacz: Networks! testuje sprzęt sieciowy Samsunga dla Orange i T-Mobile

Netia też chce FWA

Netia niewiele zdradziła ze swoich planów czy szerzej – planów Grupy Polsat. Zdaniem tego operatora, termin rozdysponowania częstotliwości z pasma 26 GHz powinien uwzględniać popyt rynkowy, faktyczną dostępność urządzeń, a także termin wygaśnięcia praw do wykorzystywania częstotliwości z pasma 26 GHz przez jego dotychczasowych użytkowników. Termin ten określony został najwcześniej na rok 2023. W planach Netii pasmo 26 GHz będzie wykorzystywane zarówno na potrzeby FWA, jak i zwiększenia pojemności sieci w miejscach o dużym zagęszczeniu użytkowników.

Zobacz: Netia ma nową ofertę mobilną: dotychczasowi klienci operatora zapłacą mniej
Zobacz: Stacje bazowe 5G Huawei mają blisko 30% amerykańskich części. Czy wiecie, co to oznacza?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Urząd Komunikacji Elektronicznej, SpeedTest.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu