DAJ CYNK

Networks! testuje sprzęt sieciowy Samsunga dla Orange i T-Mobile

Marian Szutiak

Wydarzenia

networks-orange-t-mobile-samsung-4g-5g-testy

Orange i T-Mobile mają za sobą pierwszą fazę testów sprzętu sieciowego Samsunga. Koreańczycy chcieliby zająć miejsce Huaweia, wykorzystując problemy tej firmy, spowodowane amerykańskimi sankcjami.

Huawei wciąż ma nad sobą sankcje rządu Stanów Zjednoczonych, które zabraniają amerykańskim firmom na sprzedaż chińskiemu koncernowi produktów "made in USA". Ostatnio zakaz ten został rozszerzony również na firmy spoza USA, które korzystają z amerykańskich technologii. Doświadczył tego na przykład tajwański TSMC, który odpowiadał za produkcję układów Kirin, stosowanych w smartfonach firmy Huawei.

Zobacz: Za dwa miesiące TSMC przestanie dostarczać chipy dla firmy Huawei
Zobacz: Intel może sprzedawać swoje produkty firmie Huawei

W ostatnich miesiącach wielokrotnie mogliśmy się spotkać z informacjami, że w jakimś państwie Huawei został wykluczony lub wręcz przeciwnie. W Polsce sytuacja nie jest jednoznaczna, chociaż zmiany prawne mogą spowodować, że firmie Huawei będzie trudniej wciąż dostarczać sprzęt sieciowy 4G/5G dla polskich telekomów. W tym momencie sieć Play to w przeważającej części (około 90%) urządzenia marki Huawei, ale z takiego również korzystają Orange i T-Mobile (około 2/3 sprzętu jest od firmy Huawei), między innymi w ramach wspólnej spółki Networks!, zajmującej się pomarańczowo-magentową infrastrukturą.

Zobacz: Play bez Huaweia? Pozbycie się chińskiej marki tańsze niż szacowano
Zobacz: 5G bez Huaweia to blisko 22 mld zł strat dla polskiej gospodarki

Jak informuje serwis Telko.in, operatorzy sieci Orange i T-Mobile przymierzają się do przetargu na dostawę urządzeń dla sieci 4G i 5G. Ma to na celu realizację w przyszłym roku inwestycji związanych z budową sieci najnowszej generacji, a także wymianę obecnie używanego sprzętu, któremu kończy się okres użytkowania. Obecnie obaj operatorzy używają przede wszystkim urządzeń firmy Huawei, a także Nokii. Pod uwagę brany jest również sprzęt Ericssona, a także Samsunga. O tym ostatnim świadczy wpis w serwisie LinkedIn, którego autorem jest szef techniki Networks! Maciej Zengel.

Samsung sprzęt RAN

Samsung już próbował rozszerzyć swoją działalność w Europie o rozwiązania RAN (radio access network, radiowa sieć dostępowa) dla operatorów sieci komórkowych, jednak Koreańczycy wycofali się z rynku. Kłopoty Huaweia mogą sprawić, że Samsung wróci ze swoim sprzętem sieciowym, być może również do Polski.

Zobacz: Ericsson i UNICEF tworzą globalne partnerstwo na rzecz zapewnienia szkołom dostępu do Internetu
Zobacz: Nokia chwali się setką komercyjnych kontraktów na 5G

Ankieta
25%
9%
16%
41%
10%

Wszystkich głosujących: 787

Źródło ankiety: Networks! testuje sprzęt sieciowy Samsunga dla Orange i T-Mobile

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Maciej Zengel (LinkedIn), Telko.in

Przewiń w dół do następnego wpisu