DAJ CYNK

5G bez Huaweia to blisko 22 mld zł strat dla polskiej gospodarki

Mieszko

Prawo, finanse, statystyki

5G bez Huaweia to blisko 22 mld zł strat dla polskiej gospodarki

Pozbycie się Huaweia z dalszych prac nad budową sieci 5G i usunięcie go z obecnej infrastruktury oznaczać będzie nawet trzyletnie opóźnienie we wdrożeniu nowego standardu. To z kolei może przynieść polskiej gospodarce straty w wysokości blisko 22 mld zł – wyliczyli eksperci z Assembly Research.

Trwają ostatnie dni konsultacji rządowego projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ewentualne zakwalifikowanie Huawei  jako „dostawcy wysokiego ryzyka” w Polsce oznaczać będzie dla operatorów straty.

Zobacz: Do widzenia, Huawei? Projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafił do konsultacji

Jak wysokie będą to koszta? Tu pojawiają się najróżniejsze wyliczenia, obejmujące różne aspekty inwestycji. Dwa tygodnie termu Play wyliczył, że wycofanie się ze współpracy z Huaweiem i usunięcie jego sprzętu z obecnej sieci oznaczać będzie dodatkowe wydatki w  wysokości około 0,9 mld zł. To stosunkowo niewiele, ale są też inne scenariusze. 

Zobacz: Play bez Huaweia? Pozbycie się chińskiej marki tańsze niż szacowano
Zobacz: Projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie uderzy w rynek i opóźni wdrażanie 5G. Oznacza też 15 mld zł kosztów operatorów

Inne wyliczenie zakłada starty około 15 mld zł za samą infrastrukturę. Jednak sumę wszystkich kosztów w nieco szerszym planie oszacowali analitycy z międzynarodowej firmy konsultingowej Assembly Research. Ich zdaniem całkowite wykluczenie Huaweia z wdrażania technologii 5G w Polsce doprowadziłoby do sporych opóźnień w pracach rozwojowych po stronie operatorów. Konieczność wymiany obecnego sprzętu Huawei i zakupu nowego odbije się nie tylko na kieszeniach firm telekomunikacyjnych, ale również uderzy w Polską gospodarkę – wynika z analizy Assembly Research. Straty, wynikające między innymi z obniżenia konkurencyjności polskich firm, mogą wynieść dla naszej gospodarki nawet 4,8 mld euro w ciągu 3 lat, czyli 21,57 mld zł.

W wyniku rosnącej presji USA, której celem jest wykluczenie Huawei z budowy sieci 5G, polscy operatorzy mogą ponieść wielomiliardowe koszty wymiany sprzętu sieciowego. Nasz raport potwierdza ponadto daleko idące konsekwencje dla całej gospodarki, która nie może pozwolić sobie na opóźnienie we wdrażaniu sieci 5G przy obecnych uwarunkowaniach

 – mówi Matthew Howett, główny analityk w Assembly Research.

Analitycy Assembly Research oparli swoje szacunki na hipotetycznym scenariuszu, w którym przyjęta zostaje nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, a Huawei zostaje zaklasyfikowany jako „dostawca wysokiego ryzyka”. Z analizy Assembly Research wynika, że 3-letnie opóźnienie we wdrożeniu technologii 5G przełoży się dokładnie na 2,68 mld euro (12 mld zł) strat z potencjalnych korzyści strategicznych, operacyjnych, konsumenckich i korzyści dla osób trzecich. Pozostała część szacunku – 2,17 mld euro (9,74 mld zł) – to strata w całej gospodarce.

Konsekwencją opóźnień może być także zmniejszenie atrakcyjności dla inwestorów i w konsekwencji spowolnienie rozwoju gospodarczego Polski.

Zobacz: Kraśnik boi się już tylko LGBT. 5G znów jest fajne [memy]
Zobacz: UKE: decyzja o terminie aukcji 5G jeszcze nie zapadła
 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Huawei, Assembly Research, wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu