DAJ CYNK

W PKP Intercity już potwierdzisz swoją mTożsamość

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 9791

Przewoźnik kolejowy PKP Intercity wprowadził od dziś możliwość potwierdzania tożsamości za pomocą usługi identyfikacji mTożamość Ministerstwa Cyfryzacji.

Mimo że cyfryzacja instytucji publicznych i przedsiębiorstw państwowych przebiega coraz sprawniej, to istnieją jeszcze obszary, gdzie ten proces postępuje stosunkowo powoli. Do niedawna były nim też w pewnej części koleje PKP Intercity, które mimo akceptacji biletów w formie elektronicznej, podczas kontroli nie uznawały cyfrowych dowodów osobistych i wymagały dokumentów w tradycyjnej formie. Teraz się to już zmienia, a PKP Intercity wprowadzają możliwość potwierdzania tożsamości za pomocą cyfrowej identyfikacji mTożsamość.

Zobacz: mObywatel z e-receptą w przychodni. Nowy przepisy dotyczące e-zdrowia
Zobacz: Eurowybory 2019: telefon z aplikacją mObywatel zamiast dowodu osobistego

Na nierespektowanie mTożsamości przez PKP Intercity zwrócił uwagę w czerwcu b.r. prezes Urzędu Transportu Kolejowego, który skierował do przewoźnika apel o honorowanie cyfrowych dowodów osobistych w aplikacji mObywatel. Apel okazał się skuteczny, bo od dziś PKP Intercity zaczyna akceptować elektroniczny dowód osobisty. Zmiany znalazły swoje odzwierciedlenie w nowym regulaminie przewoźnika, który obowiązuje od 16 lipca.

O sprawie jako pierwsze pisało Stowarzyszenie Bezpieczna i Przyjazna Kolej, które entuzjastycznie oceniło zmiany w regulaminie:

- To znaczne udogodnienie dla każdego, a zwłaszcza dla tych, którzy korzystają z elektronicznych biletów PKP Intercity - pisze SBiPK na swojej stronie na Facebooku -  Nie trzeba już sięgać po dokumenty, wystarczy ten sam smartfon, w którym mamy bilet. Wystarczy posiadać w nim aplikację mObywatel i zweryfikowaną mTożsamość.

Jak jednak zauważa SBiPK, do kwestii innych niż bilety imienne (np. wezwanie do zapłaty) nadal należy okazać dokument tożsamości w wersji tradycyjnej (np. plastikowy dowód osobisty). Nie są też akceptowane inne formy dokumentu elektronicznego (np. skan, zdjęcie itd.).

Zobacz: mObywatel rośnie. mPojazd już działa, a w drodze mLegitymacja studencka oraz usługa iPolak
Zobacz: mPojazd, czyli dowód rejestracyjny w smartfonie. Aktualizacja aplikacji mObywatel do pobrania
 

mTożsamość to jedna z usług Ministerstwa Cyfryzacji, ułatwiająca cyfrową identyfikację za pomocą aplikacji w smartfonie. Można z niej skorzystać np. przy odbieraniu przesyłek poleconych na poczcie, przy zakładaniu kart lojalnościowych, podczas rejestracji w takich miejscach, jak siłownie, sklepy, punkty usług medycznych czy hotele. Dzięki mTożsamości można było pobrać kartę do głosowania podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. By aktywować mTożsamość, niezbędny jest profil zaufany. Należy też pamiętać, że mTożsamość można wykorzystać wszędzie tam, gdzie wymagane jest okazanie dokumentu ze zdjęciem, usługa nie zastąpi jednak całkowicie dowodu osobistego, który trzeba i tak mieć.
 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ministerstwo Cyfryzacji

Źródło tekstu: Rynek Kolejowy, Stowarzyszenie Bezpieczna i Przyjazna Kolej, Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu