DAJ CYNK

mObywatel rośnie. mPojazd już działa, a w drodze mLegitymacja studencka oraz usługa iPolak

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 13512

Na dzisiejszym spotkaniu w Ministerstwie Cyfryzacji mogliśmy usłyszeć nieco więcej o nowej usłudze w aplikacji mObywatel i planach jej rozwoju. Trwają już programy pilotażowe nowych funkcji.

Otwierając dzisiejszą konferencję minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował o przekroczeniu pułapu 3,6 mln użytkowników Profilu Zaufanego. Jak pisaliśmy już wcześniej, ambitne plany Ministerstwa Cyfryzacji zakładają, że do końca tego roku z usługi będzie korzystać nawet 10 mln obywateli. Pod koniec marca system rejestrował około 30 podpisów w ciągu sekundy, ale jest w stanie obsłużyć ich dużo więcej (około 250).

Zobacz: Od 23 kwietnia za pomocą aplikacji mObywatel potwierdzimy swoją tożsamość na poczcie

Jak informowaliśmy kilka dni temu, rozbudowano aplikację mObywatel o funkcję mPojazd, która pozwala na pobieranie informacji z Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Przypomina też o terminie badania technicznego i odnowieniu polisy OC. Docelowo będzie można jej również używać dla pojazdów służbowych, ale na razie takiej możliwości nie ma.

Na prawo jazdy w smartfonie na razie trzeba jeszcze zaczekać, bowiem konieczna jest najpierw zmiana przepisów (tzw. pakiet deregulacyjny).

Zobacz: mPojazd, czyli dowód rejestracyjny w smartfonie. Aktualizacja aplikacji mObywatel do pobrania

W aplikacji mObywatel dostępna jest również funkcja mLegitymacja szkolna, a obecnie prowadzony jest też program pilotażowy dla funkcji mLegitymacja studencka. Planowana jest również funkcja o nazwie iPolak, zaprojektowana dla rodaków przebywających za granicami kraju. Dzięki niej w razie zgubienia dokumentów będzie można szybciej wyrobić nowe w polskim konsulacie.

W odpowiedzi na pojawiające się pytania o bezpieczeństwo aplikacji mObywatel, przedstawiono podstawowe mechanizmy, które je zapewniają - hologram, dynamiczna flaga, data aktualizacji, znak wodny oraz możliwość sprawdzenia certyfikatu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu