DAJ CYNK

Od 23 kwietnia za pomocą aplikacji mObywatel potwierdzimy swoją tożsamość na poczcie

Dodane przez: msnet

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 10834

Aplikacja mObywatel będzie bardziej użyteczna. Za kilka dni będziemy przy jej pomocy mogli potwierdzić swoją tożsamość na poczcie, a przed wakacjami ma zostać wyjaśniona sprawa z nieuznawaniem jej przez PKP Intercity.

Aplikacja mObywatel została stworzona między innymi po to, by nie trzeba było nosić przy sobie różnych dokumentów w celu potwierdzenia swojej tożsamości lub posiadanych uprawnień. Jednym z dostępnych od początku "dokumentów", które są w niej zaszyte, jest mTożsamość - zawiera ona wszystkie dane, które znajdują się na Dowodzie osobistym. Jak możemy przeczytać na stronie obywatel.gov.pl, za pomocą mTożsamości możemy potwierdzić swoją tożsamość:

  • w prywatnych kontaktach z innymi obywatelami - możemy wyświetlić swoje dane na ekranie telefonu lub przekazać je drugiej osobie na telefon, o ile oboje jesteśmy użytkownikami aplikacji mObywatel i mamy telefony z takim samym systemem operacyjnym (Android lub iOS),
  • w sklepach i punktach usługowych, w których obsługa korzysta z mWeryfikatora - aplikacji do sprawdzania tożsamości użytkowników mObywatela (obecnie tylko dla systemu operacyjnego Android).

Zobacz: mObywatel, czyli dostęp do swoich dokumentów poprzez smartfona
Zobacz: Ruszyła produkcja e-dowodu. Można już składać wnioski
Zobacz: W nowych e-dowodach znaleziono błąd. Trzeba wymienić ponad 700 dokumentów, które już wysłano do gmin

Jak zapowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski w rozmowie z serwisem Money.pl, od 23 kwietnia mTożsamością posłużymy się także w urzędach Poczty Polskiej do potwierdzania tożsamości. Obecnie w wielu sytuacjach na poczcie niezbędne jest okazanie plastikowego Dowodu osobistego.

Na przypadki nieuznawania mObywatel na telefonie skarżą się również pasażerowie PKP Intercity, którzy kupili bilet przez Internet. Przewoźnik wymaga w takiej sytuacji potwierdzenia swojej tożsamości poprzez okazanie Dowodu osobistego. mTożsamość, chociaż zawiera te same dane, nie wystarcza. Jak powiedział szef resortu cyfryzacji, ma to zostać uregulowane jeszcze przed wakacjami, ponieważ teraz dochodzi do pewnych absurdów. Jednym z dodatkowych dokumentów w aplikacji mObywatel jest legitymacja szkolna, z której korzysta coraz więcej uczniów. Potwierdza ona między innymi prawo do przejazdu z ulgą ustawową i musi być respektowana także przez PKP Intercity. Zatem prawo do ulgi może być potwierdzone za pomocą aplikacji na smartfonie, a tożsamość już nie.

Zobacz: W 2018 roku skradziono w Polsce ponad 14 tys. telefonów komórkowych - wynika z danych Policji
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do założenia Profilu Zaufanego. Liczba użytkowników zbliża się do 3 mln
Zobacz: Minister Cyfryzacji o sieci 5G: 'To nie kolejna odsłona nowej, zaktualizowanej technologii, to coś więcej'

Ankieta
40%
57%
3%

Wszystkich głosujących: 403

Źródło ankiety: Od 23 kwietnia za pomocą aplikacji mObywatel potwierdzimy swoją tożsamość na poczcie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Money.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu