DAJ CYNK

Eurowybory 2019: telefon z aplikacją mObywatel zamiast dowodu osobistego

23.05.2019

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3631

Ważne 1

0

Aplikacja mObywatel będzie mogła być użyta do potwierdzenia tożsamości podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja 2019 roku. mTożsamość zwolni nas z konieczności posiadania przy sobie Dowodu Osobistego.

Podczas zbliżających się eurowyborów, głosujący będą mogli potwierdzić swoją tożsamość w Obwodowych Komisjach Wyborczych nie tylko na podstawie dowodów osobistych czy paszportów, ale również przy pomocy aplikacji mObywatel. Taką możliwość potwierdziła uchwała Państwowej Komisji Wyborczej (nr 70/2019), w której zapisano wytyczne dla lokalnych komisji. W rozdziale IV (punkt 38, podpunkt 1) dokumentu napisano: Przed wydaniem kart do głosowania komisja: sprawdza tożsamość wyborcy na podstawie dowodu osobistego lub każdego innego dokumentu z fotografią (...) Tożsamość wyborcy może zostać także stwierdzona na podstawie mTożsamości, tj. usługi dostępnej w rządowej aplikacji mobilnej mObywatel.

- To ważna informacja dla ponad 200 tysięcy Polaków, którzy już pobrali aplikację mObywatel i aktywnie jej używają. Od września zeszłego roku aplikacja ma umocowanie prawne. Teraz chcemy, by jak najwięcej osób z niej korzystało.

- powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji

Jak działa mObywatel?

mObywatel to publiczna aplikacja mobilna, wydana przez Ministerstwo Cyfryzacji, natomiast mTożsamość to dostępna w niej usługa. Aplikacja korzysta z aktualnych danych osobowych, które znajdują się w rejestrach państwowych: imion, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, zdjęcia, terminu ważności i numeru dowodu osobistego oraz informacji, kto wydał ten dokument. Dane te można w każdej chwili wyświetlić na ekranie smartfonu.

Komisja wyborcza zweryfikuje mTożsamość, tak samo jak każdy inny dokument. Może również skorzystać z mWeryfikatora. Kierować będzie się również elementami, które potwierdzają wiarygodność wyświetlanych danych, ich bezpieczeństwo i ważność: hologramem (godło Rzeczypospolitej Polskiej w lewym górnym rogu ekranu), datą ostatniej aktualizacji, znakiem wodnym (godłem Rzeczypospolitej Polskiej pod danymi osobowymi) i elementem dynamicznym (flagą Rzeczypospolitej Polskiej w lewym dolnym rogu).

By móc korzystać z mTożsamości należy najpierw założyć Profil Zaufany. Można w tym celu wejść na stronę www.pz.gov.pl i potwierdzić go z pomocą jednego z 10 banków (przez bankowość elektroniczną) lub w jednym z 1500 punktów stacjonarnych. Ministerstwo Cyfryzacji przestrzega przez odkładaniem tego na ostatnią chwilę, na przykład na dzień wyborów.

Jeśli lokalna komisja nie będzie chciała potwierdzić tożsamości na podstawie mTożsamości, należy powołać się na uchwałę PKW nr 70/2019 z dnia 26 kwietnia 2019 roku (rozdział IV, punkt 38, podpunkt 1). Ewentualnie poprosić, by komisja skontaktowała się telefonicznie z przedstawicielem PKW i potwierdziła treść uchwały.

Zobacz: mObywatel rośnie. mPojazd już działa, a w drodze mLegitymacja studencka oraz usługa iPolak
Zobacz: Od 23 kwietnia za pomocą aplikacji mObywatel potwierdzimy swoją tożsamość na poczcie
Zobacz: Nowelizacja megaustawy została przyjęta przez rząd - informuje Ministerstwo Cyfryzacji

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Komentarze
Zaloguj się