DAJ CYNK

Producenci smartfonów będą „rozdawać” telefony za oglądanie reklam? To bardzo możliwy scenariusz

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4742

Smartfon za reklamy

Producenci smartfonów, tacy na przykład jak Samsung, mogą przymierzać się do wyświetlania reklam na swoich urządzaniach. Przy włączaniu telefonów mogłyby wyświetlać się komunikaty promocyjne. W zamian za oglądanie filmów reklamowych klienci dostawaliby darmowe urządzenia.

Urządzenia z systemem Android (prawie 95% wszystkich smartfonów w Polsce, wg StatCounter), w tym także smartfony Samsunga (prawie 42% wszystkich używanych komórek w II kwartale tego roku, zgodnie z danymi IDC) mają ogromny zasięg reklamowy. Ich użytkownicy mogliby oglądać na nich reklamy wyświetlane samoczynnie, bez udziału aplikacji. Potrzebne jest jednak rozwiązanie, dzięki któremu taka praktyka byłaby korzystna dla obu stron.

Zobacz: Tidal, HBO i Liga Mistrów UEFA przez trzy miesiące za darmo w Plus Abonament - rusza nowa kampania reklamowa
Zobacz: Przygotujcie się: Huawei rusza z wielką kampanią marketingową 360 stopni

- Gdyby reklamy stanowiły zapłatę za wyprodukowanie telefonu, to tego typu urządzenia stałyby się dużo tańsze dla konsumentów lub byłyby rozdawane zupełnie za darmo. Wystarczy tylko wzorem firmy Amazon pozwolić klientom wybierać, czy w zamian za oglądanie reklam chcą otrzymywać określone bonusy. Oczywiście gratyfikacje musiałby być naprawdę atrakcyjne, aby użytkownicy zgadzali się na takie rozwiązanie. Przekonująca mogłaby być dla nich np. duża zniżka na smartfon lub wartościowa usługa.

- powiedział Norbert Kowalski, Prezes Zarządu spółki Mobiem Polska

Podobne rozwiązania już funkcjonują na portalowym rynku w Polsce. W zamian za darmowy dostęp do informacji serwowane są reklamy. Jest też odwrotnie. Jeden ze zaznanych serwisów za odpłatnością nie wyświetla reklam, a także udostępnia użytkownikom bardziej rozbudowane, ciekawsze i pogłębione treści. To wszystko jest również możliwe do realizacji w kanale mobile.

- Jeśli taki scenariusz się spełni, to na ekranach smartfonów mogą pojawiać się właśnie takie reklamy, np. przy wybudzaniu telefonów ze stanu czuwania. Takie rozwiązanie jest jak najbardziej pożądane przez reklamodawców. Dane dotyczące użytkowników poszczególnych urządzeń przenośnych pomogłyby w dostosowaniu przekazów reklamowych do wybranych odbiorców. Targetowanie treści byłoby dla nich mniej odczuwalne. Polacy są już przyzwyczajeni do wyświetlania ich w serwisach i aplikacjach.

- dodał ekspert z Mobiem Polska

Zobacz: W Indiach zadebiutował Vivo V17. Telefon ma ekran Super AMOLED i poczwórny aparat z tyłu
Zobacz: Apple wyjaśnia kwestię

Ponad 40% użytkowników serwisów internetowych blokuje reklamy przez różnego rodzaju adblocki. Należy się spodziewać, że w kanale mobile również znajdą się rozwiązania, które będą mogły zdecydowanie utrudnić kontakt z reklamami. Dlatego właśnie bardzo ważne są wartościowe bonusy dla odbiorców, aby byli oni otwarci na treści reklamowe.

- Można sobie wyobrazić również taki scenariusz, w którym operatorzy sieci komórkowych rozdadzą telefony ze swoimi abonamentami, a w zamian za to konsumenci podpiszą z nimi swego rodzaju kontrakty. Użytkownicy zgodzą się przez określony czas korzystać z urządzeń wraz z ich dodatkowymi funkcjami, tj. wyświetlającymi się reklamami.

- stwierdził Norbert Kowalski

Potencjał na rynku

Przed wprowadzeniem takich rozwiązań każda firma powinna oczywiście przeprowadzić odpowiednio duże badania na wszystkich obsługiwanych rynkach. Należy zwrócić uwagę na to, że w Polsce wrażliwość na przekaz reklamowy jest większa niż w innych krajach. Serwowanie treści przy odblokowywaniu urządzeń mogłoby irytować użytkowników. Dopiero gdyby reklama pojawiała się w momencie włączenia telefonu, na przykład zamiast logotypu producenta, zdecydowanie zwiększyłaby się jej akceptacja.

- Już teraz Samsung może pochwalić się tym, że zbieranie danych na temat swoich klientów za pośrednictwem telewizorów pozwala na dotarcie do nich z relewantnymi komunikatami marketingowymi. Jednak na rynku wciąż brakuje wyspecjalizowanych agencji, które sprzedają kampanie reklamowe w tym kanale. Same domy mediowe nie mają jeszcze pełnej świadomości o możliwościach związanych z wyświetlaniem reklam i dlatego takich przekazów jest niewiele.

Producenci smartfonów, tacy jak Samsung, mogliby też stać się konkurentami dla Google’a i Facebooka. Zwiększenie ilości podmiotów jest pożądane dla reklamodawców i konsumentów. Pojawianie się nowych formatów reklamowych w Internecie i kanale mobile oznaczałoby rozwój dla całej branży. Próbowanie nowych rozwiązań jest naturalnym zjawiskiem. Rynek sam zdecyduje, co i jak powinno być wprowadzane. Sytuacja może być dość ciekawa i warto obserwować jej rozwój

- dodał ekspert z Mobiem Polska

Zobacz: Huawei z bohatera stał się w Chinach wrogiem numer jeden.
Zobacz: Telefony 5G stanowią 5% segmentu flagowców

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: informacja prasowa

Przewiń w dół do następnego wpisu