DAJ CYNK

Obiecywali pożyczki online, naciągali ludzi na SMS-y premium i zbierali dane - UOKiK nałożył karę

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4741

Obiecywali pożyczki online, naciągali ludzi na SMS-y premium

3 szybkie kroki do gotówki – obiecywała firma GELDOR z Rybnika. Zamiast tego zbierała od potencjalnych klientów poufne dane i narażała ich na koszta poprzez wysokopłatne SMS-y premium. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie wahał się i nałożył karę.

Sprawa ciągnęła się już dość długo, bo od 2017 roku, a na początku bieżącego roku UOKiK wydał ostrzeżenie konsumenckie, ujawniające proceder podejrzanej firmy GELDOR. Najwyraźniej to nie wystarczyło, więc teraz naciągacz otrzymał karę. 

Zobacz: Spór UOKiK i T-Mobile o "daj piątaka" - Urząd wygrał apelację
Zobacz: Netia podpadła UOKiK za niechciane telefony, jednak uniknęła kary

Na czym polega proceder? Firma GELDOR, która jeszcze wciąż działa, uruchomiła co najmniej 103 serwisy internetowe np. pozyczkahit.pl, zebrapozyczki.pl, alfapro.pl, bezbiku.pro. Wyglądem i przekazem marketingowym witryny sugerują możliwość uzyskania pożyczki. Znalazł się na nich suwak umożliwiający łatwe wybranie parametrów pożyczki, a także rzekome opinie zadowolonych klientów. Oczywiście zostały tam umieszczone przez ukaranego przedsiębiorcę, który zablokował możliwość dodawania autentycznych komentarzy. 

Zobacz: UOKiK ostrzega: Uważajcie na fałszywych pośredników szybkich płatności
Zobacz: [Aktualizacja] UOKiK nałożył karę dla UPC za klauzule niedozwolone

Jak wyjaśnia UOKiK, pożyczki od firmy GELDOR jednak uzyskać nie można. Przedsiębiorca zbiera tylko dane konsumentów, którzy składają o nią wniosek. Potem umieszcza je na stronie internetowej, do której mają dostęp potencjalni pożyczkodawcy. Za rejestrację w serwisie, aktywację wniosku i sprawdzenie jego statusu GELDOR pobiera bezzwrotne opłaty m.in. w formie SMS premium, jednorazowo nawet 30 zł.

-  Działalność firmy GELDOR naraża konsumentów na znaczne straty. Często są to osoby w trudnej sytuacji materialnej, którym bank odmówił pożyczki. Ich problemy finansowe mogą się jeszcze pogłębiać wskutek daremnych prób uzyskania pieniędzy za pośrednictwem licznych serwisów tego przedsiębiorcy – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Zgodnie z decyzją UOKiK, firma GELDOR musi zaniechać tych praktyk i zapłacić prawie 45 tys. zł (44 792 zł) kary. Oprócz tego ma zamieścić i utrzymywać przez pół roku na stronach wszystkich swoich serwisów informację o decyzji UOKiK.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi również Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Tagi: uokik
Przewiń w dół do następnego wpisu