DAJ CYNK

Komentowanie w Internecie tylko za okazaniem dowodu osobistego. Austria pracuje nad nowymi przepisami

24.04.2019

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5323

Ważne 1

2

Austria pracuje nad zmianą przepisów, która może rozwiązać wiele problemów internetowych społeczności, takich jak hejt i fake newsy. Pomysł rodzi wiele wątpliwości.

Austriacki rząd pochyli się nad problemem agresji anonimowych Internautów. Oczywiście anonimowych tylko z nazwy, bo jak dobrze wiemy, w sieci nikt nie jest anonimowy. Nowe przepisy miałyby jednak znacznie ułatwić identyfikację agresorów i nieco ostudzić ich zapały.

Zobacz: Nie jesteś anonimowy w Internecie! Dziennikarz Krzysztof Stanowski ukarał hejtera

W myśl nowych przepisów, przed napisaniem komentarza konieczne byłoby podanie m.in. swojego imienia, nazwiska oraz adresu zamieszkania. Dane byłyby niewidoczne dla innych użytkowników, a wpisy można będzie dalej podpisywać własnym nickiem. Miałoby to dotyczyć tylko dużych serwisów, które mają co najmniej 100 tys. użytkowników, generują roczne przychody na poziomie minimum 500 tys. euro lub korzystają z rządkowych dotacji w kwocie co najmniej 50 tys. euro. Jeśli rząd przyjmie ustawę, nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2020 roku.

Zobacz: #jestnaswiecej Fundacja Orange walczy z hejtem w sieci

Pomysł budzi jednak wiele wątpliwości, związanych głównie z ochroną danych osobowych. Kto miałby je przechowywać, w jaki sposób, komu i na jakich zasadach je udostępniać... Przy wszechobecnym RODO lawirowanie między zagadnieniami z tego zakresu przypomina stąpanie po cienkim lodzie. Mimo wszystko pomysł, choć kontrowersyjny, mógłby skutecznie doprowadzić do obniżenia poziomu hejtu w sieci. I jak widać, problem rosnącej nienawiści w Internecie nie dotyczy tylko Polski.

Zobacz: Fake newsy, hejt i sexting otaczają młodzież w Internecie

Źródło tekstu: derstandard; wł

Komentarze
Zaloguj się