DAJ CYNK

Google utrudnia sprzedaż aplikacji na Androida zewnętrznym sklepom

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6063

Komisja Europejska, która kończy dochodzenie w sprawie wyszukiwarki Google'a, może wkrótce zająć się innym biznesem amerykańskiego koncernu - sklepem z aplikacjami Google Play Store.

Komisja Europejska, która kończy dochodzenie w sprawie wyszukiwarki Google'a, może wkrótce zająć się innym biznesem amerykańskiego koncernu - sklepem z aplikacjami Google Play Store.

Na praktyki Google skarży się portugalski Aptoide z ponad 200 tys. aplikacji i 6 milionami aktywnych użytkowników. Zdaniem firmy, Google celowo utrudnia funkcjonowanie alternatywnych względem Google Play Store (w Polsce pod nazwą Sklep Play) sklepów z aplikacjami dla Androida.

Regulamin sklepu Google'a zawiera klauzulę zakazu konkurencji, która utrudnia stworzenie alternatywnym dostawcom kompletnej oferty popularnych programów. Google coraz mocniej ukrywa też w menu telefonów i tabletów ustawienia dotyczące możliwości instalowania aplikacji z nieznanych źródeł. O ile w przypadku Androida 2.1 odpowiednią kontrolkę jest w stanie znaleźć 80% użytkowników, o tyle już pod Androidem 4.0 i nowszym - zaledwie 20%.

Aptoide wskazuje również praktykę Google'a, która zmusza producentów do instalowania całego pakietu podstawowego aplikacji Google'a, w tym sklepu z aplikacjami.

Według Aptoide'a, Google ogranicza też konkurentów na inne sposoby, np. poprzez blokowanie stron sklepów w przeglądarce Chrome. Portugalska firma była zablokowana przez Google'a aż na cztery tygodnie, bo Google twierdził, że na stronie sklepu znajduje się szkodliwe oprogramowanie. Próby kontaktu z Google'em i udowodnienia, że strona takiego oprogramowania nie zawiera były skutecznie utrudniane.

Warto przy tym przypomnieć, że Google Play Store nie jest dostępny np. w Chinach i tam z powodzeniem aplikacje dla Androida dostarczają alternatywne sklepy, a ich rynek jest znacznie bardziej zróżnicowany niż w Europie.

Joaquin Almunia, unijny komisarz ds. konkurencji potwierdził, że otrzymał już skargę na praktyki stosowane przez androidowy sklep Google'a, nie ujawnił jednak żadnych dodatkowych informacji.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: BGR, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu