DAJ CYNK

Festiwal dezinformacji w polskich tweetach politycznych

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5262

Uniwersytet Oxfordzki sprawdził, na ile duża jest skala dezinformacji w politycznych wpisach na Twitterze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Odsetek fałszywych informacji w polskich tweetach deklasuje inne kraje. 

Przedmiot badań

W badaniu wzięto pod uwagę 584 062 wpisów na Twitterze wysłanych w dniach 5-20 kwietnia. 56 575 z nich pochodziło Polski. W całej liczbie wpisów znajdowało się 137 658 odnośników do łącznie 5775 stron internetowych. Zostały one sklasyfikowane jako humorystyczne, medium dużego zasięgu, organizacje pozarządowe, partie polityczne praz strony z fałszywymi informacjami.

W przypadku polskich Tweetów, chodziło o te oznaczone hashtagami: #eurowybory, #eurowybory2019, #wyboryeuropejskie, #PE2019, #ParlamentEuropejski, #wybory2019, #wybory26maja, #26maja, #wyboryeuropejskie, #wyborydoparlamentueuropejskiego, #PolskaSercemEuropy

Zobacz: Facebook usuwa fake newsy. Zniknęło 27 stron obserwowanych przez prawie 2 mln osób

Polska bastionem dezinformacji

Z raportu wynika, że niewiele, bo tylko 4% linków prowadziło do stron z fałszywymi informacjami. To bardzo dobry wynik, szczególnie jeśli spojrzymy na odsetek takich stron w Polsce, który wyniósł 21%.

Nie zawsze wypadamy najgorzej

Następnie sprawdzone zostały reakcje Internautów na wpisy zamieszczane przez strony z fałszywymi informacjami na Facebooku. I przynajmniej tutaj Polska wypadła lepiej na tle pozostałych państw. Strony zostały podzielone na siedem języków. W przypadku pięciu z nich, dezinformacyjne wpisy na Facebooku, choć było ich mniej niż w przypadku tradycyjnych mediów, zyskiwały nawet do czterech razy więcej reakcji (polubień, komentarzy). W Polsce ten stosunek to 2:3 na korzyść stron z prawdziwymi informacjami.

Zobacz: Telenor jednak nie zapłaci Rosjanom 1,7 mld dolarów grzywny

Tematyka fałszywych informacji

Wśród tematyki fałszywych informacji dominują muzułmanie oraz islam. 9 na 20 przebadanych tekstów dotyczyło właśnie tego zakresu informacji. Ale to nie koniec, bo w przypadku 7 kolejnych pojawili imigranci i muzułmanie - terroryzm, gwałty, przemoc. Podobno katedrę Notre Dame podpalili islamscy terroryści, a podczas jej odbudowy ma powstać minaret. Bardzo rzadko poruszano natomiast tematykę ściśle powiązaną z wyborami do europarlamentu.

Zobacz: Instagram walczy z antyszczepionkowcami. Będzie blokować hasztagi rozpowszechniające fake newsy

Top5 stron siejących dezinformację

Najwięcej polubień stron na Facebooku, które promują dezinformację w Polsce raport wskazuje - publiszer.pl, centrummedialne.pl, kontrowersje.net. wpolityce.pl oraz pikio.pl. Jako najpopularniejsze źródła zaufane wymienione zostały - wgospodarce.pl, wyborcza.pl, kresy.pl, bankier.pl oraz tvn24.pl.

Zobacz: L+ Mall - w Chinach otwarto pierwsze na świecie centrum handlowe 5G

Źródło tekstu: Oxford University; Gazeta Wyborcza; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu