DAJ CYNK

Facebook usuwa fake newsy. Zniknęło 27 stron obserwowanych przez prawie 2 mln osób

18.05.2019

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 6340

Ważne 0

1

Można powiedzieć, że jak zapowiadali, tak zrobili. Facebook usunął łącznie 27 polskich stron wprowadzających dezinformację oraz promujących fake newsy. Obserwowało je 1,9 mln osób.

Działania Facebooka to wynik śledztwa prowadzonego równolegle przez portal OKO.press oraz międzynarodową grupę Avaaz, specjalizującą się w walce z dezinformacją w Internecie. Jak poinformowała grupa, usunięte strony były się częścią większych sieci, udostępniających dezinformację i fałszywe informacje na temat imigrantów, islamu, feministek, LGBT, a także treści antysemickie.

Zobacz: Facebook zniszczy zasięgi grup z fałszywymi informacjami. Szykuje się pogrom serwisów paranaukowych

Grupa Avaaz poinformowała, że udało jej się namierzyć ponad 100 polskich stron, które w szerzyły mowę nienawiści, korzystały z fałszywych stron i generowały spam na portalu. Obok 27 usuniętych fanpage'y Facebook usunął również 18 prywatnych, powiązanych z nimi kont.

Wśród usuniętych stron znajdowało się m.in.:

  • Otopress.pl - portal podszywający się pod OKO.press,
  • konto Arkadiusza Leksa, który jest administratorem grupy Popieram Zbigniewa Ziobrę,
  • Propublico.pl - podszywający się pod portal Propublica.pl,
  • grupy wprowadzające w błąd użytkowników, takie jak Pożyczka przez internet, Polska, Kocham cię, Milutko.

Zobacz: Działania lobby anty 5G przestają być śmieszne. Nieuchronnie zbliżamy się do gróźb karalnych

Jako przykład działania stron szerzących dezinformację Gazeta Wyborcza podaje fałszywą informację o fali gwałtów w Europie dokonywanych przez taksówkarzy - imigrantów. 26 stron na Facebooku udostępniło tę informację jednego dnia, w ciągu 11 minut. Wpisy miały zasięg ponad 555 tys. osób. Co ciekawe, ta historia cyklicznie pojawia się w Internecie od lutego, zawsze sugerując, że jest to świeża sprawa.

Zobacz: Testy 5G powodem masowej śmierci ptaków. Manipulacja środowisk anty-5G?

Śledztwo portalu OKO.press pozwoliło z kolei usunąć m.in. strony związane z polską polityką. Wśród nich były miejsca promujące wiceministra cyfryzacji Adama Andruszkiewicza (Prosto z Mostu) oraz Prawo i Sprawiedliwość. Ale nie tylko były to strony związane z partią rządzącą, bo wśród nich były również fanpage powiązane z Januszem Korwin-Mikke oraz Leszkiem Millerem, które promowały niechęć do USA, Ukrainy, NATO i jednocześnie promowały podziw Rosji.

Zobacz: Rosja ostrzega przed eksperymentem na ludzkości, czyli siecią 5G. Czy nie brzmi to znajomo?

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza; OKO.press; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu