DAJ CYNK

Cyfrowy Polsat nie uniknie ogromnej kary. Musi zapłacić prawie 35 mln zł

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Cyfrowy Polsat nie uniknie ogromnej kary

Odwołanie się nic nie pomogło. UOKiK wygrał w sądzie ze spółką Cyfrowy Polsat, której nie udało się uniknąć kary blisko 35 mln złotych. To zakończenie postępowania UOKiK dotyczącego niedozwolonych praktyk podczas mistrzostw Euro 2016.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) utrzymał decyzję UOKiK w sprawie nałożonej na Cyfrowy Polsat kary w wysokości prawie 35 mln zł. W ten sposób kończy się spór, który ciągnął się od końca 2019 roku.

Cyfrowy Polsat utrudniał abonentom oglądanie Euro 2016 

UOKiK rozpoczął postępowanie w tej sprawie pod koniec 2019 roku, a na początku 2020 r. nałożył na Cyfrowy Polsat dwie kary w wysokości łącznie 34 918 515 zł. Był to efekt skarg klientów Polsatu, którym spółka utrudniała oglądanie meczów podczas piłkarskich mistrzostw.

Podczas Euro 2016 niektóre mecze pokazywane były w kanałach zamkniętych Polsat Sport 2 i Polsat Sport 3. Aby je śledzić, trzeba było zapłacić 79 zł, wykupić pakiet IPLA 2016 za 99 zł albo przedłużyć umowę z Cyfrowym Polsatem na 24 miesiące. 

Jednocześnie wszystkie transmisje nadawały bezpłatnie niemieckie kanały ZDF i Das Erste, które były także dostępne dla klientów Polsatu. Jednak siódmego dnia Euro 2016 r., na pół godziny przez meczem Anglia-Walia, spółka usunęła te kanały z automatycznej listy programów.  

Kanały ZDF i Das Erste nadal były dostępne po usunięciu ich z automatycznego menu dekoderów Cyfrowego Polsatu, ale trzeba je było ustawić ręcznie, wpisując odpowiednie parametry. Jednak Cyfrowy Polsat nie informował konsumentów o takiej możliwości.

Zdaniem UOKiK, klienci Cyfrowego Polsatu mogli mieć wtedy przekonanie, że w trakcie trwania mistrzostw będą mieć dostęp do kanałów ogólnodostępnych na dotychczasowych zasadach.

Urząd stwierdził, że Cyfrowy Polsat stosował praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów i nałożył karę blisko 35 mln zł. Decyzja nie była prawomocna, a spółce przysługiwało prawo do odwołania. SOKiK podtrzymał jednak decyzję prezesa UOKiK, a Cyfrowy Polsat będzie musiał zapłacić karę.

Zobacz: UOKiK: Cyfrowy Polsat musi zapłacić 34,9 mln zł kar
Zobacz: 5G w Polsce? UOKiK sprawdza, czy klienci nie są wprowadzani w błąd

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: UOKiK

Przewiń w dół do następnego wpisu