DAJ CYNK

Aukcja 5G. W grudniu pierwsze wnioski o uruchomienie stacji bazowych

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Po zakończeniu aukcji 5G przyszedł czas na rezerwacji częstotliwości na potrzeby nowego standardu. Pierwsze wnioski operatorów powinny trafić do UKE już na początku grudnia.

W połowie października odbyła się aukcja na częstotliwości 5G w paśmie C (3,4-3,8 GHz), która rozstrzygnęła się w ciągu trzech dni. Zanim jednak dojdzie do komercyjnego startu nowego standardu, UKE musi sfinalizować postępowanie w sprawie rezerwacji częstotliwości i wydać pozwolenia radiowe. Na początku grudnia operatorzy będą już mogli składać w tej sprawie wnioski.

Operatorzy usług telekomunikacyjnych w pierwszych dniach grudnia powinni móc składać wnioski o pozwolenie radiowe na uruchomienie stacji bazowych 5G

 – powiedział PAP rzecznik UKE Witold Tomaszewski. 

Jak wynika z wypowiedzi rzecznika UKE, takich wniosków może być od 2 do 3 tys. Witold Tomaszewski dodał, że w tym momencie trwa procedura związana z wydaniem decyzji rezerwacyjnych dla każdego z czterech operatorów. Po ich otrzymaniu telekomy będą mogły składać wnioski o zgodę na uruchomienie stacji bazowych wykorzystujących wygrane pasmo.

UKE przewiduje, że po rozstrzygnięciu aukcji na wykorzystanie pasma 3,6 GHz już w pierwszym kwartale 2024 roku użytkownicy będą mogli spodziewać się wyraźnej poprawy jakości usług telekomunikacyjnych. Zwiększy się szybkość przesyłu danych, lepszy też będzie zasięg sieci. 

Czterej najwięksi operatorzy walczyli o równe bloki o szerokości 100 MHz, mieszczące się w paśmie częstotliwości od 3,4 do 3,8 GHz. W rozstrzygniętym 19 października postępowaniu aukcyjnym blok A (3400-3500 MHz) przypadł Polkomtelowi, blok B (3500-3600 MHz) wylicytował P4, blok C (3600-3700 MHz) – Orange, a blok D (3700-3800 MHz) – T-Mobile. Operatorzy zapłacą za bloki od 450 mln do blisko 487 mln zł.

Komercyjny start 5G w zakresach 3,4-3,8 GHz zakończy kilkuletnie działania związane z uruchomieniem w Polsce nowego standardu sieci mobilnej. Pierwsza aukcja 5G została ogłoszona w marcu 2020 roku, ale między innymi z powodu pandemii została unieważniona. Na jej ponowne ogłoszenie trzeba było czekać ponad trzy lata. W tym czasie operatorzy uruchomili 5G w niższych, posiadanych przez siebie pasmach 2100 MHz i 2600 MHz, jednak dopiero pasmo C pozwoli wszystkim odczuć prawdziwe korzyści z nowego standardu.

Zobacz: To koniec aukcji 5G. Rezerwacje na początku grudnia
Zobacz: Orange uruchomił 5G w paśmie 3,4-3,8 GHz. Sieć wyraźnie przyspieszyła

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: PAP, opracowanie własne