Apple ma zapłacić 13 mld euro zaległych podatków. TSUE wydał wyrok
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął decyzję w sprawie zaległości podatkowej Apple'a w Europie. Gigant technologiczny musi oddać 13 miliardów dolarów. TSUE podtrzymał też karę dla Google'a.

Apple ma zapłacić zaległy podatek
Business Insider przypomina, że wszystko zaczęło się w 2016 roku. Wtedy to Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji wytknęła Irlandii, że stosuje preferencyjne warunki opodatkowania dla firmy Apple, dając jej przewagę nad konkurencją. Zgodnie z przeprowadzonymi wyliczeniami, amerykański gigant powinien w związku z tym oddać 13 miliardów euro zaległego podatku.
Firma Apple oczywiście odwołała się od tej decyzji Komisji Europejskiej. W 2020 roku sąd UE w Luksemburgu odrzucił interpretację KE i stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji. Zdaniem sędziów, Komisji nie udało się wykazać w sposób wymagany prawem, że Apple odniosło korzyść, która naruszałaby unijne reguły konkurencji. W prowadzonym sporze firmę Apple wspierał rząd Irlandii. W jego oświadczeniu pojawiło się stwierdzenie, że amerykański producent nie był specjalnie traktowany przez urząd skarbowy i został obciążony podatkami, jakie przewiduje irlandzkie prawo. Z takich samych stawek podatkowych mogły korzystać inne firmy, więc Apple nie korzystało ze specjalnych warunków.



Komisja Europejska nie złożyła broni i odwołała się od niekorzystnego dla siebie wyroku. Dzisiaj, 10 września 2024 roku, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił, że firma Apple musi jednak zapłacić zaległe podatki, uszczuplając swój budżet o 13 miliardów euro. Tym samym najwyższy sąd UE potwierdził decyzję Komisji Europejskiej z 2016 roku.
Google też zapłaci, ale trochę mniej
TSUE wydał dzisiaj również wyrok dotyczący firmy Google. Trybunał Sprawiedliwości podtrzymał swoją wcześniejszą decyzję dotyczącą grzywny w wysokości 2,4 miliarda euro. Firma z Mountain View ma ją zapłacić z powodu złamania unijnych przepisów dotyczących ochrony konkurencji. Poszło o nadużywanie przez koncern Alphabet, którego Google jest częścią, dominującej pozycji poprzez faworyzowanie w Google Play oraz własnej wyszukiwarce usługi porównywania produktów. Początek sprawy sięga 2017 roku.