DAJ CYNK

Komisja Europejska: Apple zapłaci 13 mld euro zaległego podatku

30.08.2016

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 22

Ważne 11

1

Komisja Europejska ustaliła, że Irlandia przyznała firmie Apple nienależne korzyści podatkowe na kwotę do 13 mld euro.

Komisja Europejska ustaliła, że Irlandia przyznała firmie Apple nienależne korzyści podatkowe na kwotę do 13 mld euro.

Niezgodna z prawem pomoc Irlandii dla Apple'a była oparta na dwóch interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego, wydanych w 1991 i 2007 roku. Dzięki dwóm spółkom zarejestrowanych w Irlandii - Apple Sales International oraz Apple Operations Europe, firma mogła w prosty sposób omijać obowiązek płacenia podatków. Jak to działało?

Spółka Apple Sales International zajmowała się sprzedażą produktów Apple'a na terenie Irlandii. Kupujący, w momencie nabycia sprzętu, zawierali umowę kupna z Apple Sales International. Spółka zostawiała u siebie tylko część dochodów. Reszta była przekazywana, no podstawie "porozumienia o podziale kosztów" zawartego z Apple Inc. do "siedziby głównej". Siedziba była nią jedynie z nazwy, ponieważ nie ma żadnych biur, ani nawet pracowników. Jej działania opierają się głównie na sporadycznych posiedzeniach zarządu. Dla przykładu, w 2011 roku zyski Apple Sales International wyniosły 16 mld euro. 15,95 mld zostało przekazane do "siedziby głównej" i nie podlegało opodatkowaniu, reszta, czyli zaledwie 50 mln podlegało opodatkowaniu. Podobnie działała spółka Apple Operations Europe, która zajmowała się produkcją niektórych linii komputerów.

W ocenie Komisji Europejskiej takie działanie jest niezgodne z zasadami pomocy państwa, ponieważ pozwoliło Apple zapłacić znacznie niższe podatki niż te płacone przez inne przedsiębiorstwa. Irlandia musi teraz odzyskać niezgodną z prawem pomoc w kwocie 13 mld euro, wraz z odsetkami. Apple i tak może mówić o szczęściu w tej sytuacji. Komisja może nakazać odzyskanie niezgodnej z prawem pomocy państwa jedynie za okres 10 lat poprzedzających pierwsze wezwanie w sprawie prowadzonego dochodzenia. To miało miejsce w 2013 roku.

Źródło tekstu: Komisja Europejska; wł

Komentarze
Zaloguj się