Stratosferyczna stacja bazowa LTE Deutsche Telekom poleciała na wysokość 14 km
Niemiecki operator Deutsche Telekom wraz z firmą Stratospheric Platforms Limited przeprowadził testy łączności głosowej i transmisji danych LTE na bezzałogowym samolocie lecącym na skraju stratosfery na wysokości 14 km. Podniebna stacja bazowa była w pełni zintegrowana z komercyjną siecią komórkową.

Deutsche Telekom przeprowadził w Bawarii kilka lotów testowych zdalnie sterowanego samolotu wyniesionego na wysokość 14 km nad powierzchnię ziemi. Cel? Ustanowienie połączeń głosowych i transmisji danych za pośrednictwem anten zainstalowanych na pokładzie maszyny.



Udane testy pozwoliły na przeprowadzenie połączeń głosowych przez LTE (VoLTE), rozmów wideo, a nawet na pobieranie danych i przeglądanie stron internetowych na standardowym smartfonie. Podczas testu smartfon był połączony z naziemną siecią komórkową operatora za pośrednictwem anten w samolocie. W stratosferycznym teście udało się uzyskać dobre transfery danych – prędkość pobierania wyniosła 70 Mbps, a wysyłania 20 Mbps. Latająca stacja bazowa działała w paśmie 2100 MHz na kanale o szerokości 10 MHz.
Po co w ogóle takie eksperymenty? Wyniesienie stacji bazowej tak wysoko ponad powierzchnię zapewnia zasięg niedostępny dla systemów naziemnych. Dzięki temu, że sygnału nic nie tłumi, tego typu bezzałogowy samolot, wykorzystując specjalnie zaprojektowane w tym celu anteny, zapewnia sygnał na obszarze o średnicy 100 kilometrów. To z kolei może rozwiązać problem braku zasięgu w miejscach, gdzie nie sprawdzają się naziemne stacje bazowe. Operator przewiduje, że umożliwi to korzystanie z telefonii komórkowej na obszarach, które są obecnie w cieniu radiowym, np. ze względu na wzniesienia. Takie telekomunikacyjne „białe plamy” mogą się na przykład pojawiać na terenach wysokogórskich, ale też nad morzem.
Co ważne, dla użytkowników sieci komórkowej przełączenie się telefonu z naziemnej stacji bazowej na latającą przebiega w sposób niezauważalny i automatyczny.
Testowy, bezzałogowy samolot ze stacją bazową LTE to tylko zalążek rozwiązania, o którym myśli niemiecki operator. Firma Stratospheric Platforms Limited pracuje obecnie nad zdalnie sterowanym statkiem powietrznym napędzanym wodorem. Taka maszyna byłaby w stanie utrzymywać się w powietrzu wraz z działającą stacją bazową nawet przez 2 tygodnie. Pierwszy tego typu lot zaplanowano na połowę 2022 roku.